Komisia chválila aj kritizovala potenciálnych členov

  • Chorvátsko bude ďalšie, pravdepodobne už 2011

“Nie je to čistý šek, je to povzbudenie. Loptička je na jasne na chorvátskej strane ihriska”, upozornil Chorvátov komisár pre rozširovanie Olli Rehn. Komisia v správe uviedla, že Záhreb by mohol ukončiť prístupové rozhovory už koncom budúceho roka.

V Chorvátsku prijali hodnotenie Európskej komisie pozitívne. “Je to po prvýkrát, čo sme dostali pevný časový plán”, cituje nemenovaného chorvátskeho diplomata britský denník Guardian. Záhreb tento rok uzavrie štyri negociačné kapitoly, premiér Ivo Sanader v reakcii na hodnotiacu správu naznačil, že by ich mohlo byť až šesť.

Najcitlivejším bodom prístupových rokovaní je chorvátsky lodiarsky priemysel. Sanader novinárov ubezpečil, že vláda je v kontakte s Európskou komisiou aj sociálnymi partnermi a akonáhle sa dosiahne dododa, bude vypísaný medzinárodný tender na privatizáciu lodeníc, informuje chorvástky denník Javno.

Chorváti sa obávajú, že by menovanie novej Komisie mohlo oddialiť dátum konečného vstupu. Bude to totiž až nová exekutíva, ktorá bude menovaná v novembri 2009 a ktorá musí dať konečný dátum pre vstup. Najoptimistickejší dátum je 2010, najrealistickejší 2011 a pesimisti tvrdia, že by sa proces mohol pretiahnuť až do roku 2012.

Zdá sa, že postup Chorvátska radikálnejšie neskomplikuje ani prebiehajúca “vojna” vlády s organizovaným zločinom. Dve mafiánskej vraždy v krátkom slede vydesili najmä obyvateľov hlavného mesta Záhreb. Pre Chorvátov sa môže stať najväčším problémom Ľubľana. Slovinsko blokuje otvorenie štyroch negociačných kapitol kvôli vlečúcemu sa sporu o delimitáciu spoločných hraníc.

  • Srbsko – kadidátsky štatút podmienený súhlasom OSN

V Bruseli očakávajú oficiálnu žiadosť o členstvo s pečiatkou z Belehradu už čoskoro. Udelenie štatútu kandidátskej krajiny bude prísne podmienené pozitívnym hodnotením spolupráce zo strany hlavného žalobcu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu OSN.

Komisia ocenila proeurópsky konsenzus v novej vláde Mirka Cvetkoviča a žiada od nej konštruktívny prístup k misii Eulex v Kosove. Brusel tiež tlačí na prijatie ďalších hospodárskych reforiem.

  • Turecko je fungujúca trhová ekonomika

Fungujúca ekonomika na báze voľného trhu je jednou zo základných podmienok na vstup do EÚ. S pozitívnym ohlasom sa v EÚ stretlo počínanie Turecka v prípade gruzínsko-ruského konfliktu ako aj jeho konštruktívna úloha v blízkovýchodnom mierovom procese.

Pochvalu Komsia vyvážila kritikou. Usúdila, že Ankara by sa už ďalej nemala vyhovárať na komplikovanú vnútropolitickú situáciu ako dôvod prečo idú reformy pomaly. Brusel vidí rezervy aj v oblasti ochrany ľudských práv, rodovej rovnosti, ochrany menšín, postavení armády v spoločnosti a v oblasti boja proti korupcii.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na správu podľa denníka Financial Times uviedlo: “EÚ má tiež svoju zodpovednosť. Pokiaľ ide o proces rozširovania, je kľúčové, aby EÚ nekonala krátkozrako ale zamerala sa na svoju základnú myšlienku, s ktorou vznikala. Inými slovami na mier, stabilitu a získanie postavnie globálnej mocnosti”.

Kľúčovým pre európske nádeje Turecka sa môžu stať prebiehajuce rokovania o znovuzjednotení Cypru rozdeleného na grécku časť, ktorá je členom EÚ a tureckú, medzinárodným spoločenstvom neuznanú republiku.

  • Zvyšok západného Balkánu je od členstva ďaleko

Pri prezentácii hodnotiach správ v Európskom parlamente dal eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn jasne najavo, že Čierna Hora, Macedónsko, Albánsko, Bosna a Herzegovina ale nakoniec aj Srbsko sú na úplne inej úrovni ako Chorvátsko.

V odkaze na výrok Winstona Churchilla, že “Balkán produkuje viac histórie, ako dokáže skonzumovať”, Rehn vyhlásil, že na Balkáne sa ešte o konci dejín hovoriť nedá.

“Je tam jasný rozdiel”, odpovedal Rehn na kritiku europoslancov, že Komisia zabudla na Macedónsko, Čiernu Horu a Srbsko. Odmietol tvrdenie, že Komsia je prísna na Skopije len kvôli vlečúcemu sa sporu o názov krajiny, ktorý ťaží vzťahy s Gréckom.

Mimoriadne komplikovaná je situácia v Bosne a Herzegovine, lídri nie sú schopní dosiahnuť kompromis o ústavnej refrome, ktoré je nevyhnutná k efektívnejšiemu fungovaniu štátneho celku s tromi štátotvornými národmi. Viacerí európski politici sa nechali počuť, že ich už nezaujíma, že sa politici nevedia dohodnúť, skrátka očakávajú konkrétne výsledky. Ako povedala nemecká europoslankyňa Doris Pack (EPP-ED), Bosna a Herzegovina môže do Únie vstúpiť len ako jeden štát, čím reagovala na spochybňovanie celistvosti Bosny a Herzegoviny zo strany bosniaskosrbských lídrov.