Komisia má na Albánsko 2280 otázok

Helmut Lohan, šéf misie EÚ v Tirane, odovzdal dotazník – 384 stranový dokument  s 2280 otázkami premiérovi Salimu Berishovi, informovalo zastúpenie EK na svojej webstránke.

„Odovzdanie dotazníka je dôležitým krokom na európskej ceste Albánska. Zodpovedať dotazník je náročná úloha, ktorá sa vyžaduje silné nasadenie celej verejnej správy“, povedal Lohan.

Dotazník kladie dôraz predovšetkým na Kodanské kritériá pre pristúpenie k EÚ. Dobrá vláda, vláda zákona, reforma súdnictva, sloboda tlače – toto sú kľúčové otázky, ktoré budú tvoriť jadro nášho hodnotenia“, uvádza sa vo vyhlásení delegácie EÚ.

Berisha, ktorý väčšinu času od demokratických zmien v roku 1989 strávil ako prezident alebo premiér, bol len deň predtým potvrdený vo funkcii lídra Demokratickej strany.

Pre Albánsko je to podľa Berishu historický deň a vyzval opozíciu a jeho lídra Ediho Ramu, aby tiež oslavoval a spolupracoval.

Opozičná Socialistická strana v súčasnosti bojkotuje Parlament a obviňuje demokratickú stranu z volebného podvodu v júnových parlamentných voľbách. Opozícia požaduje prepočítanie hlasov, čo Berisha odmieta a apeluje na socialistov, aby ukončili bojkot a rešpektovali výsledky volieb.

Lohan obe strany vyzval, aby v parlamente viedli dialóg a dosiahli široký konsenzus o implementácii ťažkých reforiem, ktoré ich čakajú. EÚ opakovane pripomenula, že ak bude bojkot parlamentu pokračovať príliš dlho môže to mať negatívny dopad na šance krajiny získať kandidátsky štatút.

Hoci Albánsko sa od komunistických čias mimoriadne zmenilo, stála zostáva chudobnou krajinou. Čísla Eurostatu nechali Albánsko na konci zoznamy HDP na obyvateľa vyjadrený štandardmi kúpnej sily.

V tomto ukazovateli je 100 priemer EÚ. Albánsko je v tomto ukazovateli úplne posledné s 26 %. Ďalšia kandidátska krajina Chorvátsko stojí na 63 %, čo je podobné ako Maďarsko, ktoré je členom EÚ (64 %).

  • Turecko 46 %
  • Bulharsko 41 %
  • Island 121 %
  • Švédsko 120 %
  • Luxembursko 276 %
  • Írsko 135 %