Komisia navrhne zrušiť Bosne víza

Španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos včera v Sarajeve vyhlásil, že Komisia plán ohľadne víz zverejení na konferencii venovanej západnému Balkánu, ktorá sa bude konať 2. júna v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny.

Od konferencie sa očakáva, že načrtne cestu, ktorou by sa bosnianski politici mali vydať po všeobecných voľbách naplánovaných na október.

Podobná konferencia, ktorá sa nedávno konala v slovinskom Brdo pri Kraniju sklamala ako hostiteľov tak aj Brusel. Kvôli prítomnosti kosovského premiéra Hašima Thačiho ju bojkotoval srbský prezident Boris Tadič.

Diplomati varujú pred nedostatočnou koordináciou regionálne zameraných stretnutí a kritizujú ich slabú prípravu, zistil EurActiv. Predstavitelia EÚ tiež podľa niektorých vysielajú do regiónu zmiešané signály, Grécko napríklad hovorí o dátume 2014 ako symbolickej hranici pre vstup krajín západného Balkánu do Únie.

Bol by to rok 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny, ktorej začiatok sa datuje k sarajevskému atentátu na následníka rakúsko-uhorského trónu Franza Ferdinanda.

Miguel Ángel Moratinos sa v Bosne stretol so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí USA Jimom Steinbergom. Obaja apelovali na to, aby sa v krajine dokončila ústavná reforma, ktorá by aspoň formálne vylepšila rámec pre spoločnú budúcnosť troch štátotvorných entít Bosny a Hercegoviny.

Moratinos a Steinberg hovorili s predstaviteľmi miestnych politických strán – Sulejmanom Tihičom zo Strany demokratickej akcie (SDA), Zlatkom Lagumdzijom zo Sociálnodemokratickej strany Bosny a Hercegoviny (SDP) a Miloradom Dodikom z Strany nezávislých sociálnych demokratov (SNSD).

„Všetci povedali, že po októbrových voľbách budú bez ohľadu na politické nezhody spolupracovať na dosiahnutí toho, aby sa Bosna a Hercegovina stala členom Európskej únie a NATO“, povedal Moratinos na tlačovej konferencii v Sarajeve. To je podľa neho odkaz, ktorý si zo Steinbergom odniesli zo stretnutí z politikmi.

Počas stretnutí sa diskutovalo aj o dokumente, ktorý bosnianske médiá nazvali „Madridskou deklaráciou“. Tá má definovať kroky, ktoré musí krajina urobiť, aby urýchlila svoju euroatlantickú integráciu. „Cieľom EÚ je vytvoriť podmienky, na základe ktorých budeme operovať po voľbách. Bosna a Hercegovina sa musí pripraviť na prístupový proces a ja si myslím, že deklarácia je dobrý základ, na ktorom sa dá stavať“, povedal španielsky minister. Steinberg celkom nezdieľal jeho optimizmus. EÚ a USA podľa neho „neočakávajú zmeny zo dňa na deň“, ale ocenil ich prejavenú ochotu pokročiť na ceste európskej integrácie.