Komorowski: Poľsko chce byť naďalej lídrom európskej integrácie

Brusel 1. septembra (TASR) – Poľsko chce byť naďalej vedúcou silou európskej integrácie a bude podporovať všetky rozhodnutia týkajúce sa dodržania solidarity v rámci európskej dvadsaťsedmičky. Povedal to dnes v Bruseli poľský prezident Bronislaw Komorowski po stretnutí s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

"Som rád, že si poľská hlava štátu vybrala ako cieľ svojej prvej návštevy po nastúpení do úradu práve Brusel. Aj to svedčí o hlbokej podpore, ktorú Poľsko prechováva smerom k nášmu spoločnému európskemu projektu," vítal Barroso poľského prezidenta, ktorý vyhral prezidentské voľby 20. júla, ale svoje štátnické právomoci prevzal až v polovici augusta.

"Poľsko sa vždy snažilo patriť medzi lídrov európskej integrácie. Bude sa zapájať a bude súčasťou všetkých procesov týkajúcich sa zachovania solidarity v EÚ, pretože aj pre samotné Poľsko poskytuje solidarita veľké benefity. Očakávame, že nový rozpočet zachová vo fondoch súdržnosti rovnaké čiastky ako tomu bolo v predchádzajúcom období a solidarita bude tak premietnutá do reálneho života," zdôraznil po svojom prvom oficiálnom stretnutí v novej funkcii Komorowski.

Prezident takisto naznačil, že Varšava má ambície pomôcť raziť diplomatické vzťahy s tretími krajinami, hlavne smerom na východ od únie. "Poľsko chce byť silným elementom vo vytváraní vzťahu s okolitými štátmi, dôležité je pre nás východné partnerstvo. Chceme využívať naše postavenie aj v tejto oblasti," podotkol prezident.

Na stretnutí oboch politikov sa diskutovalo aj o novej poľsko-ruskej dohode o dodávkach plynu. Brusel len nedávno vyjadril znepokojenie nad podpisom dohody. "Európska únia musí prešetriť, či takéto dohody sú v súlade s jej legislatívou. Momentálne je to v štádiu skúmania a hodnotenia," reagoval Barroso.

Okrem návštevy Barrosa absolvuje Komorowski v Bruseli v priebehu dnešného dňa aj stretnutia s predsedom Európskeho parlamentu a krajanom Jerzym Buzekom, stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, ako i s generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom.

(spravodajca TASR Silvester Balog) sla