Poľsko podporuje snahu Turecka o vstup do EÚ

Varšava 6. júna (TASR) – Poľsko naďalej podporuje úsilie Turecka o členstvo v Európskej únii. Po dnešnom stretnutí s najvyšším tureckým predstaviteľom Abdullahom Gülom to vo Varšave zdôraznil poľský prezident Bronislaw Komorowski.

Ako uviedol na spoločnej tlačovej konferencii oboch štátnikov, medzi oboma krajinami niet sporných alebo chúlostivých otázok. Poľsko-turecké vzťahy sa rozvíjajú príkladne a chceli by sme pokračovať v tomto procese, konštatoval Komorowski a dodal, že dobrou príležitosťou na to bude nadchádzajúce poľské predsedníctvo v EÚ.

Pripomenul, že v roku 2014 uplynie 600 rokov od nadviazania dvojstranných diplomatických vzťahov medzi oboma krajinami, čo je aj v európskom kontexte mimoriadne dlhé obdobie. Poľsko by, ako povedal, chcelo s Tureckom budovať strategické partnerstvo.

Abdullah Gül vyjadril nádej, že aj jeho rokovania s najvyšším predstaviteľom Poľska prispejú k urýchleniu rokovaní medzi EÚ a Tureckom v období poľského predsedníctva v únii od 1. júla 2011. Dúfame, že sa bude diskutovať o dôležitých otázkach a dôjde i k otvoreniu nových kapitol počas poľského predsedníctva, uviedol turecký prezident, ktorý sa súčasne poľskému prezidentovi i tamojšej verejnosti poďakoval za podporu tureckých integračných ambícií.

Gül začal dnes dvojdňovú oficiálnu návštevu Poľskej republiky. Súčasťou jeho plánovaného programu bola aj účasť na podpise dvojstrannej dohody o vedecko-technickej spolupráci, položenie venca k Pamätníku neznámeho vojaka či stretnutie s poľským premiérom Donaldom Tuskom. Abdullah Gül navštívi aj európske centrum Natolin, kde vystúpi s prednáškou o tureckej vízii budúcnosti Európy.

Zdroj: PAP, www.gazeta.pl

13 12 le juh