Konferencia EÚ-Čierna Hora viedla k otvoreniu štyroch prístupových kapitol

Brusel 17. decembra (TASR) – Čierna Hora otvorila na utorňajšom, v poradí piatom kole ministerskej konferencie v Bruseli, ďalšie štyri kapitoly prístupových rokovaní s Európskou úniou.

Čiernohorský vicepremiér a minister zahraničných vecí a európskej integrácie Igor Lukšič, ktorý rokoval s delegáciou EÚ na čele s talianskym štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Sandrom Gozzim, otvorením štyroch nových kapitol dosiahol, že Podgorica z celkového počtu 35 prístupových kapitol rokuje už o šestnástich. Dve z týchto kapitol už boli čiastočne uzavreté.

Utorňajšie rokovania, na ktorých sa zúčastnil aj eurokomisár pre susedskú politiku Johannes Hahn, viedli k otvoreniu kapitol číslo 18 (štatistika), 28 (ochrana spotrebiteľa a zdravie), 29 (colná únia) a 33 (finančné a rozpočtové ustanovenia).

Ďalšia prístupová konferencia sa uskutoční podľa potreby, zrejme niekedy v prvej polovici roka 2015, tak, aby bol dosiahnutý ďalší pokrok v integračnom úsilí Čiernej Hory. Balkánska krajina začala prístupové rokovania v júni 2012.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy