Konferencia predsedov EP prešetrí rasistické výroky talianskeho europoslanca

Brusel 16. mája (TASR) – Konferencia predsedov politických frakcií Európskeho parlamentu (EP) sa bude zaoberať urážlivými výrokmi talianskeho europoslanca Maria Borghezia na adresu novej talianskej ministerky pre integráciu Cécile Kyengeovej.

Žiadosť na prediskutovanie nevhodného postoja europoslanca z nacionalistickej strany Liga severu podal predseda Aliancie európskych liberálov a demokratov (ALDE) v EP Guy Verhofstadt.

Borghezio, ktorý je v EP členom euroskeptickej frakcie Európa slobody a demokracie (EFD), sa v nedávnom rozhovore pre taliansku rozhlasovú stanicu 24 urážlivo vyjadril na adresu ministerky Kyengeovej, ktorá má konžský pôvod.

"Afričania sú Afričania, sú príslušníkmi rasy veľmi odlišnej od tej našej, ktorá nevytvorila veľké gény," povedal okrem iného Borghezio na adresu prvej černošskej ministerky v Taliansku. Spochybnil jej talianskosť a dodal, že do vlády vnesie svoje kmeňové zvyky, pričom v krajine jej pôvodu sú zákony tvorené "podľa mužského prirodzenia".

"Nie je to prvýkrát, keď europoslanec Borghezio vyjadruje vysoko spochybniteľné a rasistické urážky a podľa všetkého to nebude ani poslednýkrát. Je nesmierne poľutovaniahodné, že člen tejto inštitúcie ignoruje všetky spoločné princípy EÚ," uviedol Verhofstadt vo vyhlásení pre médiá.

Líder ALDE dodal, že EP často odsudzuje prejavy a činy, ktoré sú motivované nenávisťou a rasizmom a nemôže mlčať, keď sa tak deje zásluhou jedného z jeho členov.

EP už pred dvoma rokmi zakročil proti Borgheziovi dočasným pozastavením jeho činnosti. Taliansky poslanec vtedy vyhlásil, že zdieľa politické vízie nórskeho masového vraha Andersa Behringa Breivika.

Konferencia predsedov EP sa stretáva dvakrát za mesiac. Tvorí ju predseda tejto inštitúcie Martin Schulz a predsedovia všetkých politických skupín zastúpených v EP.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy