Konzultácie MMF a EK s Maďarskom sa prerušili z iniciatívy Olliho Rehna

Brusel/Budapešť 16. decembra (TASR) – Konzultácie o preventívnom úvere pre Maďarsko, ktoré sa uskutočňovali v Budapešti s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej komisie (EK), sa prerušili. Delegácia hostí už odcestovala z maďarskej metropoly, informovala dnes maďarská tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na hovorcu eurokomisára pre hospodárske a menové otázky Olliho Rehna.

Hovorca Amadeu Altafaj Tardio uviedol, že prerušenie konzultácií, ku ktorému došlo na základe osobného rozhodnutia Olliho Rehna, súvisí s návrhom zmeny legislatívy týkajúcej sa maďarskej centrálnej banky.

Úrad hovorcu maďarskej vlády pre MTI uviedol, že konzultácie s MMF sa uskutočnili, pričom formálne rokovania sa začnú v januári.

Na pôde maďarského parlamentu sa dnes začala všeobecná rozprava o návrhu nového zákona o centrálnej banke, ktorý predpokladá napríklad zvýšenie členov monetárnej rady zo súčasných siedmich na deväť, ale aj zmenu doterajších právomoci šéfa Maďarskej národnej banky pri menovaní jeho zástupcov. O tých by v budúcnosti mal rozhodovať premiér.

Návrh predložila do parlamentu vláda v stredu so žiadosťou o jeho urýchlené prerokovanie, čo napriek námietkam opozície svojou väčšinou v zákonodarnom zbore aj presadila.

Tejto téme sa dnes venovalo aj zasadanie poslaneckého klubu vládnych strán Fidesz-KDNP, po ktorom šéf frakcie Fidesz János Lázár uviedol, že predmetnú legislatívnu normu treba prijať čo najskôr. Súčasne vyjadril pripravenosť zvážiť názory Európskej centrálnej banky (ECB) pri predkladaní pozmeňujúcich návrhov.

Maďarsko si ešte v roku 2008 zabezpečilo od Európskej únie a MMF úver vo výške 25,1 miliardy dolárov (18,38 miliardy eur), minulý rok sa však rozhodlo, že pohotovostný úver neobnoví. Vlani v júli delegácia MMF a EÚ prerušila hodnotenie úverového programu Maďarska. Uviedla, že Budapešť musí prijať tvrdšie opatrenia, aby splnila dohodnuté ciele týkajúce sa znižovania rozpočtového deficitu.

Maďarské ministerstvo národného hospodárstva 17. novembra tohto roku vyhlásilo, že Maďarsko v rámci bežnej ročnej konzultácie s MMF začne s fondom rokovať o spolupráci nového typu.

MMF a EK dostali od maďarských úradov 21. novembra žiadosť o prípadnú preventívnu finančnú pôžičku.

MMF už predtým deklaroval, že teraz ukončená návšteva expertov v Budapešti nemala byť súčasťou oficiálnych rokovaní o maďarskej požiadavke. Mala však napomôcť príprave budúcoročných rokovaní.

6 20 le cve