Koordinátor EÚ pre boj proti ebole odcestuje v novembri do západnej Afriky

Brusel 27. októbra (TASR) – Nový koordinátor Európskej únie pre boj proti ebole Cyperčan Christos Stylianides pocestuje v druhom novembrovom týždni do krajín západnej Afriky, zasiahnutých epidémiou životunebezpečného ochorenia.

Ako uviedol dnes v Bruseli, v kríze ako táto je lepšie menej hovoriť a viac robiť. Stylianides súčasne pripustil, že medzinárodné spoločenstvo v prípade eboly podcenilo rozmery epidémie ochorenia.

Podľa jeho slov sa síce veľa urobilo, ale ešte mnohé sa musí stať. Cieľom je napríklad v čo najkratšom čase dať k dispozícii 1000 lôžok pre pacientov s predmetnou diagnózou, pričom by sa tento počet mohol v ďalších mesiacoch zvýšiť až na 5000. Osobitne je však potrebných okolo 40.000 ošetrovateľov, v prepočte osem na lôžko. Ak by aspoň 2000-3000 z nich prišlo zo západných štátov, dalo by sa hovoriť o dobrom štarte, vyhlásil podľa tlačovej agentúry APA Cyperčan, ktorý sa s platnosťou od 1. novembra stane novým eurokomisárom pre humanitárnu pomoc a krízový manažment.

Podľa jeho názoru bude rozhodujúcou jednotná európska odpoveď na výzvu akou je ebola.

O dobrých správach týkajúcich sa tak potrebných financií informoval prítomných generálny riaditeľ pre humanitárnu pomoc a ochranu pred katastrofami Claus Sörensen, podľa ktorého sa vďaka sume viac ako 200 miliónov eur, ktorá pribudla na konto počas uplynulého víkendu, podarilo už dať dokopy viac ako 800 miliónov eur z cieľovej sumy miliardy eur, ktorú si vytýčila za cieľ Európska únia v tomto kalendárnom roku.

Sörensen podčiarkol, že pri výbere dobrovoľníkov sa aj naďalej musí postupovať veľmi reštriktívne s ohľadom na ich pripravenosť. Súčasne využil príležitosť, aby sa poďakoval leteckým spoločnostiam, ktoré naďalej udržujú spojenie s oblasťou čierneho kontinentu zasiahnutou epidémiou, pretože bez dopravných možností by boj s ebolou nemohol byť úspešný.

5 le žab