Koruna môže ďalej posilňovať

Krátka správa:

Únia z dôvodu silného posilňovania slovenskej koruny voči euru prehodnotila doterajšiu centrálnu paritu koruny voči euru stanovenú v roku 2005 z úrovne 1 euro = 38,4550 Sk na úroveň 1 euro = 35,4424 Sk. Slovenská koruna sa v rámci splnenia maastrichtských kritérií musí pohybovať +15 % / -15 % okolo tejto úrovne. Tento krok teda umožní slovenskej korune pokračovať v súčasnom trende posilňovania.

Európska únia privítala vytvorenie palestínskej vlády národnej jednoty, ktorá v sobotu zložila prísahu v prítomnosti súčasného prezidenta Mahmúda Abbása. Nemecké predsedníctvo vyhlásilo, že EÚ je pripravená na nadviazanie spolupráce s touto vládou a prípadné obnovenie finančnej pomoci v prípade, ak palestínsky kabinet splní medzinárodné požiadavky.

Európska únia pohrozila v dokumente určenom pre kanadské úrady zavedením vízovej povinnosti voči tejto krajine. Kanada totiž zatiaľ nezrušila vízovú povinnosť voči ôsmim novým členským štátom EÚ. Pokrok v plánovanej otázke by mal nastať ešte pred plánovaným summitom Kanada-EÚ naplánovaný na 4. júna.

Rusko varovalo pred zatvorením svojho vzdušného priestoru pre letecké spoločnosti EÚ. Podľa nedávno zverejnenej štúdie totiž vyplýva, že uvedené letecké spoločnosti porušujú pravidlá leteckej dopravy. Ruská strana žiada prijatie okamžitých opatrení zo strany európskych leteckých úradov.

Belgický eurokomisár pre rozvoj a humanitárnu pomoc Louis Michel bude kandidovať do nadchádzajúcich parlamentných volieb v Belgicku. Predseda Európskej komisie mu v tejto súvislosti poskytol neplatené voľno počas predvolebnej kampane.

Európska komisia zvažuje navrhnutie vytvorenia centrálnej databázy odtlačkov prstov páchateľov trestných činov.