Kosovo má škandál s obchodovaním s orgánmi

Podľa informácií z prostredia EULEX, európskej misie vlády zákona v Kosove, pôsobí v bývalej srbskej provincii organizovaná skupina ľudí, ktorá do Kosova privádza ľudí s cieľom nelegálneho odberu  orgánov určených na ďalšiu transplantáciu.

Hovorkyňa EULEX Karim Limdal potvrdila, že obvineniami sa zaoberá okresný súd v Prištine.  Odmietla ale komentovať otázku, či tento prípad súvisí s údajným obchodovaním s ľudskými orgánmi, ktorého sa mala dopúšťať Kosovská oslobodzovacia armáda (Pozri Pozadie).

Do konca mesiaca by mali sudcovia oficiálne potvrdiť vznesenie obvinení. Hovorkyňa EULEX dovtedy odmietla informovať o ďalších okolnostiach prípadu.

Miestna tlač a sprostredkovane aj tlačové agentúry priniesli aj ďalšie informácie. Obete mali byť obyvatelia okolitých krajín, predovšetkým z Moldavska, Kazachstanu, Turecka a Ruska. Do Kosova boli transportovaní pod falošným prísľubom platby za odobratie obličky.

Podľa medializovaných správ je jedným z obvinených aj istý Ilir Rrecaj, bývalý vysoký úradník kosovského ministerstva zdravotníctva. Zdá sa, že všetci obvinení sú momentálne na úteku.