Kosovo: Najľahšie podľahnú Slovensko a Rumunsko

Ako dôvod prečo zostávajúcich päť členských krajín Európskej únie, medzi nimi aj Slovensko, neuznáva nezávislé Kosovo, sa uvádza obava zo zvýšenia separatizmu na územiach obývaných iným než štátotvorným etnikom či národnosťou.

Analytik bruselského think-tanku Center for European Policy Studies Michael Emerson pre agentúru AFP uviedol, že je presvedčený, že k významnému posunu v kosovskej otázke dôjde behom niekoľkých budúcich rokov.

„Tá možnosť (uznať Kosovo) tu pred nimi stále leží. Môžu samozrejme aj naďalej trvať na status-quo, ale môžu svoj názor aj zmeniť. Je to otvorená otázka“, myslí si Emerson. „Jeden alebo dvaja z nich môžu svoj postoj zmeniť v horizonte jedného roku.“

Podľa jeho názoru má k takejto zmene najbližšie Slovensko a Rumunsko. Dôvodom je, že hoci v oboch krajinách žijú menšiny, ktoré volajú po určitom stupni autonómie, separatistické nálady nie sú zďaleka tak vyostrené ako v zostávajúcej trojici krajín, hovorí Emerson pre AFP.

V tomto ohľade sa zdá, že najväčšie problémy uznať Kosovo budú mať Cyprus, ktorý je rozdelený na grécku a tureckú časť a Španielsko, ktoré má pretvárajúce problémy s baskickými a katalánskymi separatistami.

Mobilizácia diplomatickej sily

Optimizmus niektorých pozorovateľov by ale mohlo zmariť Srbsko. Srbská vláda, ktorá sa po vynesení rozsudku zišla na svojom mimoriadnom zasadnutí  rozhodla, že využije všetky diplomatické prostriedky, aby štáty, ktoré Kosovo doteraz neuznali, svoj postoj neprehodnotili.  

Okrem osobného listu srbského prezidenta Borisa Tadiča, ktorý má byť adresovaný na viac ako 50 štátnikom, plánuje minister zahraničia Vuk Jeremič niekoľko zahraničných ciest. Srbská diplomatická ofenzíva si na mušku zoberie predovšetkým nezúčastnené štáty, nechal sa počuť Jeremič.

Kosovské ministerstvo zahraničných vecí ale tiež nezaháľa. „Pripravili sme listy, žiadajúce vlády o uznanie štátnosti Kosova. Rozošleme ich poštou, elektronickou poštou a faxom“, píše sa v oznámení. „Verdikt súdu bol natoľko jasný, že neexistuje žiadny dôvod nás neuznať“.