Kosovo obvinilo Srbsko z nedostatku pružnosti pri rokovaniach

Brusel 14. júla (TASR) – Minister zahraničných vecí Kosova Enver Hoxhaj obvinil v stredu Srbsko z nedostatočnej pružnosti počas rokovaní o vzájomnej spolupráci, ktoré sprostredkuje EÚ a ktoré sú považované za dôležitý krok k členstvu v únii. Oznámila to agentúra Reuters.

Kosovskí predstavitelia tvrdia, že od EÚ chcú pozitívny odkaz o vyhliadkach na členstvo, aby mohli získať podporu pre rokovania so Srbskom. Belehrad odmieta uznať nezávislosť svojej bývalej provincie vyhlásenú v roku 2008.

Hoxhaj na konferencii v Bruseli povedal, že na technických rokovaniach sa mohlo vyriešiť viac záležitostí, "ak by Srbsko bolo pružnejšie." Rozhovory medzi Belehradom a Prištinou sa začali v marci a majú za cieľ uľahčiť každodenný život obyvateľov. Prvý prelom zaznamenali začiatkom mesiaca, keď sa obe strany dohodli na vzájomnom uznávaní identifikačných kariet, dokladov o dosiahnutom vzdelaní a iných záležitostiach. Podľa dohody budú môcť občania Kosova cestovať do Srbska na kosovské identifikačné karty.

Hoxhaj vyhlásil, že Kosovo od Bruselu potrebuje pozitívny signál na udržanie podpory obyvateľov pre rokovania so Srbskom. "Bude to pre nás ťažké, ak do konca roka Kosovo nedostane odmenu za účasť na dialógu," povedal.

1 ari cve