Kosovo očakáva „vyvážený“ rozsudok súdu

V októbri 2009 Organizácia spojených národov schválila žiadosť Srbska spýtať sa súdu, či bola secesia od Kosova v súlade s medzinárodným právom. Súdna inštitúcia OSN začala skúmať túto otázku 1. decembra 2009. Rozsudok by mohol pomôcť Kosovu k plnému mezinárodnému uznaniu alebo ho naopak dotlačiť späť pod správu Srbska.

Podľa niektorých medializovaných správ možno rozsudok padne ešte pred koncom júla. Na otázku, či v Prištine očakávajú skôr dobré alebo skôr zlé správy Beqaj odpovedá: „Nikto nevie ako dlho bude rozhodovanie trvať, no už sa k tomu blížime“.

„Sme v druhom štádiu formovania názoru MSD a očakávame vyvážený rozsudok v zmysle uznania kosovskej suverenity a otvorenia priestoru na to, aby bolo Kosovo uznané ďalšími krajinami.“

Beqaj, ktorý stojí na čele nedávno vytvoreného ministerstva pre európsku integráciu, naznačil, že Kosovo sa spolieha, že Srbsko bude nútené formalizovať svoje vzťahy s Prištinou v rámci prístupového procesu do Európskej únie.

„Počul som veľmi priaznivé názory od európskych politikov, že integračný proces je založený na zásluhách, ale aj na dobrej susedskej spolupráci. V tomto zmysle sa domnievam, že Srbsko bude musieť prejsť zmenou, kedže v konečnom dôsledku členstvo v EÚ závisí na kodaňských kritériách.“

Regionálna spolupráca ale vskutočnosti nie je jedným z kodaňských kritérií. V súvislosti s krajinami bývalej Juhoslávie však inštitúcie EÚ trvajú na tom, že uchádzači o členstvo z tohto regiónu musia rozriešiť svoje bilaterálne spory mimo rámca EÚ, musia spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, napredovať v regionálnej integrácii a zlepšiť situáciu etnických menšín.

Podľa ministra Beqaja je situácia v severnej časti Kosova, ktorá je de facto mimo kontroly Prištiny, neakceptovateľná. Vyzdvihol ale hlasovanie v Srbmi dominovanej municipalite Parteš, kde nacionalistické sily stratili podporu miestnych ľudí v prospech umiernenejších politikov.

Posledný vývoj ale nedáva veľa dôvodov na optimizmus. V piatok, 2.7., kosovoskou Mitrovicou otriasol počas srbskej demonštrácie výbuch. Jeden muž zahynul a niekoľko bolo zranených. Demonštranti vyjadrovali nesúhlas s otvorením úradu matriky, ktorý by v Srbmi obývanej časti Mitrovice mali spravovať kosovskí Albánci.

Podľa informácií kosovskej polície neznámy útočník hodil do davu asi tisícky ľudí granát.


Celý rozhovor v anglickom jazyku nájdete na tejto linke