Kosovo oslavuje

Pre niektorých – predovšetkým Srbsko – je Kosovo „zlyhávajúcim štátom“, ktorý nikdy neuznajú. Takto ho v deň prvého výročia jednostranného vyhlásenia nezávislosti označil srbský prezident Boris Tadič. Napriek tomu, že sa odtrhlo od Srbska, nepovažuje Tadič Kosovo za nezávislý štát. "Pre Srbsko je 17. február dňom, kedy autority v Prištine vyhlásili nezávislosť Kosova nelegálne z pohľadu medzinárodného práva," cituje prezidenta agentúra AFP. To, že Kosovo zlyháva, je podľa neho zrejmé najmä v oblasti ochrany ľudských práv a neschopnosti bojovať proti organizovanému zločinu.

Kosovský parlament sa zišiel na mimoriadnej schôdzi, aby si pripomenul prvé výročie nezávislosti. „Náš prvý rok bol rokom hrdosti na Kosovo,“ povedal v parlamente premiér Hašim Thači. Jakub Krasniqi, predseda parlamentu, podľa portálu Balkan Insight pripomenul, že ide o „prvé výročie najmladšieho štátu v Európe s najstaršou populáciou na kontinente“.

Zástupca Európskej únie a šéf ICO (International Civilian Office) v Kosove Pietro Feith vyzval pri tejto príležitosti miestne autority, aby pracovali na európskej budúcnosti krajiny. Svoju reč ukončil slovami „všetko najlepšie“ v albánčine aj srbčine.  

Pietro Feith v rozhovore pre tlačové oddelenie Európskeho parlamentu uviedol, že EÚ by chcela vidieť "spoluprácu Belehradu a Prištiny v praktických otázkach, v cezhraničných záležitostiach, pretože to vnímame ako súčasť európskej perspektívy, ktorú sme obom krajinám udelili". Únia zároveň odmieta, že by uznanie Kosova zo strany Belehradu malo byť v niektorom štádiu podmienkou pre prístupový proces Srbska.

Priznal však, že neustále spochybňovanie legality Kosova nepomáha vytváraniu multietnickej spoločnosti.

V dnešný deň sa srbský minister zahraničia Vuk Jeremič stretáva s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom, aby ho informoval o stave implementácie tzv. šesťbodového plánu OSN, ktorý upravuje status Srbov žijúcich na kosovských územiach, kde tvoria väčšinu. Podľa tohto plánu musí byť európska misia vlády zákona EULEX neutrálna, pokiaľ ide o štatút bývalej srbskej provincie.  

Podľa Jeremiča, Belehrad reagoval na jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova „s extrémnou zodpovednosťou a zdržanlivosťou“. Srbsko vkladá veľké nádeje do rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora, ktorý má posúdiť legalitu kroku, ku ktorému Priština pre rokom pristúpila po dlhotrvajúcich neúspešných rokovaniach s Belehradom.  

Oficiálnu nótu s blahoprianím k prvému výročiu nezávislosti poslal kosovskému prezidentovi Fatmirovi Sejdiu napríklad americký prezident Barack Obama. „V mene Spojených štátov, môžem povedať, že sme veľmi pyšní na to, že sme súčasťou procesu  budovania štátu v Kosove,“ povedal pre Rádio Slobodná Európa štátny tajomník ministerstva zahraničia USA Stuart Jones.

Vo viacerých kosovských mestách sa dnes očakávajú zhromaždenia občanov na tzv. pochodoch za nezávislosť.

Britský týždenník The Economist v najnovšom vydaní napísal, že temné predpovede o prepuknutí násilia po vyhlásení nezávislého Kosova sa našťastie nepotvrdili. Podľa magazínu je najväčším úspechom pre Kosovo fakt, že nedošlo k exodu tamojších Srbov, hoci, ako pripomína, územia kde žijú, sú pod de facto srbskou kontrolu a Belehrad na nich tlačí, aby sa nezúčasťňovali na fungovaní kosovských inštitúcií. Srbská diplomatická ofenzíva proti Kosovu je podľa týždenníka úspešná a nepomáha imidžu novovzniknutej krajiny.

Krajinu celkovo uznalo 54 členov OSN vrátane 22 členských krajín EÚ. Pre slovenskú diplomaciu sa nič nezmenilo ani s nástupom nového ministra, ktorý oznámil, že stanovisko Slovenska sa nemení – Kosovo neuznáme. Miroslav Lajčák to potvrdil na tlačovej konferencii pri príležitosti svojho nástupu do funkcie. Okrem Slovenska Kosovo z členských štátov neuznalo ani Rumunsko, Španielsko, Cyprus a Grécko.