Kosovo položilo srbskú vládu

Srbská vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila návrh na svoje rozpustenie. Svoj mandát vykonávala len desať mesiacov.

Nacionalistický premiér Vojislav Koštunica oznámil v sobotu, 8. marca, že jeho strana nie je schopná ďalej zotrvať vo vláde po boku Tadičovej Demokratickej strany.

Koštunica sa snažil v parlamente presadiť rezolúciu, na základe ktorej by Srbsko zastavilo prístupové rokovania, až kým by EÚ nestiahla svoju podporu samostaného Kosova. Tadičova strana, ktorá plne podporuje smerovanie Srbska do Európskej únie, takýto krok odmietla, čím sa stala terčom útokov.

„Vo vláde nám chýba jednota. Myslím si, že sa nedokážeme dohodnúť na novom kabinete pred miestnymi voľbami 11. mája a verím, že bude najlepšie ak o novej vláde rohodnú ľudia“, povedal Koštunica. Sám zatiaľ formálne nerezignoval a tvrdí, že by to len oddialilo voľby.

Očakáva sa, že predčasné voľby budú tesné, najmä s prihliadnutím na nedávny vyrovnaný zápas medzi Tadičom a nacionalistickým prezidentským kandiátom Tomislavom Nikoličom, ktorého od víťazstva delili len 3 %.

Minister obrany Dragan Sutanovič z Demokratickej strany povedal denníku Politika, že „voľby budú referendom o tom, či Srbsko nastúpi na európsku cestu, alebo bude izolované.“ Podobné prirovnania zaznievali aj pred januárovými prezidentskými voľbami. Najväčšiou hrozbou pre Demokratickú stranu je možnosť spojenectva medzi Koštunicom a nacionalistickými radikálmi.

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn vyzval Belehrad, aby si zachoval európske smerovanie. Pripomenul krajine, že Únia je „vo vyčkávacom režime a pripravená konať akonáhle bude Srbsko ochotné spraviť ďalší krok k európskej intergrácii.“