Kosovo vyplo Srbom telefóny

Vysielače odstavili zamestnanci Kosovskej telefonickej agentúry, ktorých sprevádzali špeciálne jednotky kosovskej polície. Fungovali vraj ilegálne. 

Technický koordinátor srbského operátora „Telekom Srbije“ v Kosove Ilija Ivanovič pre agentúru BETA uviedol, že všetky ich telefonické pripojenia sú v Srbmi obývaných častiach severného Kosova. Srbská enkláva v centrálnom Kosove, Gracanica, má pevné linky, nie však mobilné pripojenie. Okolité dediny, nemajú ani jedno spojenie.

Odstránenie staníc Telekomu odsúdila srbská vláda, predstavitelia Srbov v Kosove ako aj ortodoxná cirkev. Srbský minister pre Kosovo Goran Bogdanovic vyzval medzinárodné spoločenstvo v Kosove, aby nerobili srbským poskytovateľom telekomunikačných služieb obštrukcie a zabránili, aby dočasné kosovské inštitúcie používali voči nim násilie. Srbský telekom argumentuje pre svoje pôsobenie rezolúciou BR OSN 1244. 

Štátny tajomník rovnakého ministerstva Oliver Ivanovič tvrdí, že „predstavitelia niektorých krajín v Prištine“ podporujú rozhodnutie zatvoriť vysielače a „Albánci nestoja za touto akciou sami“.

Predseda Srbskej národnej rady v severnom Kosove Milan Ivanovič vyzval srbské úrady, aby prijali odvetné opatrenie a odstavili všetky telefonické linky v Kosove, ktoré sú operované srbskými telekomunikačnými spoločnosťami.

Hovorca misie EÚ v Kosove EULEX Christian Klassing pre agentúru BETA povedal, že odstavenie vysielačov nie je v jurisdikcii misie a preto sa k tomu nemôže vyjadriť. Vo všeobecnosti je ale EULEX toho názoru, že „obchodné otázky by nemali byť politizované“, pričom vyzýva obe strany, aby zabezpečili, že ľudia výpadky nepocítia.

Kosovo, ktoré nie je členom Organizácie spojených národov, nemá vlastnú medzinárodnú telefonickú predvoľbu. Používa namiesto toho monackú a slovinskú.

Zlý signál?

Tvrdý postup kosovských orgánov prichádza v čase, kedy sa vzťahy medzi Prištinou a Belehradom smerujú opatrne k normalizácii. Srbský prezident Boris Tadić v New Yorku vyhlásil, že dialóg medzi Srbskom a Prištinou sa začne čoskoro, no obe strany by mali ešte pred tým vyriešiť technické veci.

Tadić po stretnutí s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Catherine Ashtonovou povedal, že strany sa už dohodli na dôležitých aspektoch dialógu, ako napríklad kto im bude predsedať a ako. Povedal, že je ešte príliš skoro aby sa dalo hovoriť, kto konkrétne budú účastníci tohto dialógu, ale je jasné, že negociačné tímy „budú pozostávať z expertov“.

Oznámil tiež, že EÚ vytvorí svoj vlastný tím, ktorý bude účastný rozhovorov a jeho úlohou bude uľahčiť plynulosť rokovaní pri najspornejších otázkach. Belehrad navrhuje odštartovať rokovania s tými otázkami, ktorých riešenie je relatívne najjednoduchšie s cieľom „dodať dialóg dobrú atmosféru“, povedal tiež Tadić.

Dodal, že mu Ashtonová prisľúbila, že Únia bude počas mesiaca októbra intenzívne pracovať na tom, aby posunula kandidatúru Srbska na členstvo v EÚ dopredu.