Kosovo: Západ môže ponúknuť jeho rozdelenie, ak nenájde iné riešenie

Belehrad 27. júna (TASR) – Je možné, že Západ ponúkne rozdelenie Kosova po niekoľkých rokoch, keď príde k záveru, že nevie vyriešiť kosovskú otázku, povedal dnes štátny tajomník srbského ministerstva pre Kosovo Oliver Ivanovič.

"Obávam sa západného pragmatizmu, pretože môže ponúknuť riešenia, ktoré by mohli spôsobiť teritoriálne rozdelenie," uviedol Ivanovič pre denník Press.

"My teritoriálnu otázku nepoložíme na stôl, a ani kosovskí Albánci," dodal. Západné mocnosti by podľa neho po niekoľkých rokoch mohli prísť k záveru, že nevedia vyriešiť kosovskú otázku, a mohli by ponúknuť kompromisné riešenie.

Ivanovič tento týžden navrhol briskému ministrovi pre európske záležitosti, aby sa v prípade Kosova ako riešenie zvážil cyperský model.

"To znamená, že by Srbsko vstúpilo do EÚ s celým svojím teritóriom, teda aj s Kosovom, s tým, že by sa európske pravidlá nevzťahovali na Kosovo. Ako Cyprus, ktorý do únie vstúpil ako celok, ale európske pravidlá a vízová liberalizácia sa na severnú časť nevzťahujú," upresnil Ivanovič.

Zdroj: TANJUG

7 zsl sto