Kosovská prezidentka v Bruseli: Kosovo je iba jedno

Brusel 7. septembra (TASR) – Výbor pre zahraničnú politiku Európskeho parlamentu privítal dnes pokračovanie dialógu medzi Srbskom a Kosovom. Členovia výboru po utorkovom stretnutí s kosovskou prezidentkou Atifete Jahjagovou však vyjadrili znepokojenie nad pretrvávajúcim napätím v srbsko-kosovskom pohraničí. Na čele delegácie europoslancov bol Eduard Kukan.

Slovenský poslanec EP ako šéf parlamentnej Delegácie pre vzťahy s južnou a juhovýchodnou Európou na začiatku stretnutia s kosovskou prezidentkou povedal, že EP podporuje úsilie, ktoré prezidentka vyvíja vo svojej domovskej krajine.

Zároveň však Kukan uviedol, že poslanci EP sú znepokojení poslednými incidentmi medzi predstaviteľmi srbskej komunity a kosovskou políciou na srbských hraniciach.

Kukan prezidentke Jahjagovej pripomenul, že Kosovo musí dodržať niektoré štandardy, najmä čo sa týka integrácie navrátilcov, čo je dobrým predpokladom pre liberalizáciu vízového režimu pre občanov Kosova.

Kosovská prezidentka pred europoslancami uviedla, že jedinou alternatíve pre jej krajinu je vybudovanie právneho štátu a zavedenie platnosti ústavy na celé teritórium republiky.

"Kosovo je iba jedno a akékoľvek akcie, ktoré by mohli eventuálne viesť k rozdeleniu Kosova, sú a vždy budú neprijateľné," povedala Jahjagová poslancom EP a poďakovala misii EÚ v Kosove (EULEX) za pomoc pri upokojení júlových incidentov na pohraničných stanovištiach.

O Srboch žijúcich v severnej časti Kosova prezidentka povedala, že ide o komunitu, ktorá je "väzňom vlastných nelegálnych a paralelných štruktúr".

Kosovská prezidentka pred poslancami vyjadrila nádej, že ak doteraz vzťahy medzi EÚ a Kosovom stagnovali, teraz nadišiel čas, aby sa európska perspektíva Kosova premenila do európskej reality. V tomto duchu vníma aj obnovenie technických rozhovorov medzi Prištinou a Belehradom, ktoré sú podľa nej signálom pre spoločnú budúcnosť oboch krajín v EÚ.

"Srbsko a Kosovo by sa mali navzájom podporovať na ich ceste do únie," uviedla Jahjagová v Bruseli.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem