Kosovskí Srbi odmietli dohodu medzi Belehradom a Prištinou

Kosovská Mitrovica 11. júla (TASR) – Kosovskí Srbi odmietli dnes dohodu medzi Kosovom a Srbskom o praktických otázkach s odôvodnením, že dohoda sprostredkovaná Európskou úniou potvrdzuje nezávislosť Kosova. Oznámila to agentúra AP.

Približne 600 zástupcov srbských obcí, ktoré odmietajú vládu Prištiny, dohodu v schválenom dokumente označilo za vlastizradu a krok proti záujmom štátu.

Delegáti, ktorí sa stretli v srbskej časti Kosovskej Mitrovice, vyzvali Srbsko, aby ukončilo rokovania s kosovskými Albáncami a spoluprácu s misiou EÚ pôsobiacou v Kosove.

Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom zatiaľ viedli k dohode o slobode pohybu, matrikách a uznávaní vysokoškolských diplomov, rokovania sa však vyhýbajú citlivej otázke štatútu Kosova.

Prvé priame rozhovory medzi Srbskom a Kosovom sa za sprostredkovania EÚ začali v marci. Zástupcovia únie dúfajú, že v najbližších mesiacoch sa im podarí sprostredkovať viac dohôd.

Srbsko stratilo kontrolu nad Kosovom v roku 1999, keď nálety NATO ukončili dvojročný konflikt s kosovskoalbánskymi separatistami. Nezávislosť Kosova, vyhlásenú v roku 2008, uznalo 76 krajín. Spomedzi štátov EÚ odmieta nezávislosť uznať päť, vrátane Slovenska.

2 20 ari dem