Kosovský parlament schválil predĺženie mandátu misie EÚ a zriadenie tribunálu

Priština 23. apríla (TASR) – Kosovský parlament dnes schválil návrh zákona, ktorý umožní predĺženie v polovici júna sa končiaceho mandátu Misie EÚ na presadzovanie práva v Kosove (EULEX). Za jeho prijatie hlasovalo 89 poslancov, proti bolo 22 prítomných, traja sa zdržali.

Podľa návrhu zákona budú všetky inštitúcie v oblasti justície riadiť miestni a nie zahraniční predstavitelia. Kosovo bude mať svojho vlastného osobitného prokurátora, keďže v súčasnosti túto funkciu vykonáva člen misie EULEX. Súdne senáty sa budú skladať z dvoch domácich sudcov a jedného z misie EULEX. Už od tohto týždňa nebudú prokurátori EULEX prijímať žiadne rozhodnutia bez súhlasu miestnych prokurátorov.

Misia EULEX má v súčasnosti asi 2000 zahraničných a miestnych členov a jej ročný rozpočet je 111 miliónov eur.

Schválený dokument, ktorý sa opiera o dohodu medzi Kosovom a Európskou úniou, predpokladá aj zriadenie tribunálu pre vojnové zločiny.

Kosovský premiér Hashim Thaci vo svojom vystúpení na začiatku parlamentnej rozpravy apeloval na poslancov všetkých politických strán, aby podporili vznik tribunálu, aj keď pre niektorých z nich môže byť ťažké rozhodnutie. „Nemáme mnoho možnosti, jedinou je spolupráca s USA a Európskou úniou a zriadenie tribunálu,“ citovala tlačová agentúra APA jeho slová. Podľa Thaciho môžu byť proti iba strany, ktoré tak robia populisticky s ohľadom na blížiace sa voľby. Napokon sa rozhodne proti vyslovilo iba nacionalistické hnutie Vetevendosje (Sebaurčenie). Štyri významné politické strany, tak koaličné, ako aj opozičné, návrh podporili.

Spomínaný tribunál by mohol zohrať významnú úlohu pri povolaní na zodpovednosť všetkých, ktorí mali do činenia s obchodovaním s ľudskými orgánmi, odoberanými Srbom. Vyšetrovanie kauzy, ktorým poverila Európska únia amerického prokurátora Johna Clinta Williamsa, sa očakáva v júni.

V Kosove však neutíchajú hlasy, ktoré podobný tribunál označujú za „selektívny“, pretože by sa mal zaoberať iba zločinmi niekdajších kosovských povstalcov albánskeho pôvodu.

Niekdajší náčelník generálneho štábu Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), minister bezpečnostných síl Agim Ceku sa domnieva, že bývalí príslušníci UCK sa nepodrobia vyšetrovaniu istých zločinov. Zriadenie špeciálneho tribunálu podľa jeho názoru nie je potrebné, pretože sa podozreniami môže zaoberať aj jestvujúca kosovská polícia. On sám označil pre kosovskú televíziu za špekulácie mediálne úvahy o tom, že by mohol sedieť pred tribunálom na lavici obžalovaných.

5 20 le žab