Koštunica: EÚ sa v Srbsku mýli

 

Krátka správa

Podľa spravodajskej agentúry Fonet srbský premiér Vojislav Koštunica vyhlásil: „Politika permanentného určovania podmienok, ktorú EÚ uskutočňuje voči Srbsku, je úplne nesprávna a doteraz viedla iba k negatívnym výsledkom.“ „Verili sme, že prišlo obdobie partnerských vzťahov s EÚ,“ naznačil premiér s odvolaním sa na pád režimu Slobodana Miloševiča v roku 2000. „Z nášho pohľadu a rozumné štandardy znamenajú, že nikto jednostranne neurčuje podmienky ani nevyvíja tlak na partnera, ale spolupracuje s ním a o kritériách, ktoré treba splniť, rozhodujú spolu,“ dodal.

Vzťahy medzi Bruselom a Belehradom sa zhoršili po tom, čo sa EÚ minulý mesiac rozhodla zmraziť bilaterálne rokovania o užšej integrácii Srbska do Únie kvôli „nedostatočnej spolupráci krajiny s tribunálom OSN pre vojnové zločiny“ (ICTY).

Odvtedy sú rokovania medzi Srbskom a EÚ o Stabilizačnej a asociačnej zmluve (SAD), ktorá je považovaná za prvý krok na ceste k členstvu v Únii, pozastavené, a Brusel čaká, kým Srbskom zatkne vojnového zločinca Ratka Mladiča a vydá ho súdnemu tribunálu v Haagu.

Srbsko utrpelo ďalší politický úder, keď obyvatelia Čiernej Hory v referende 21. mája 2006 hlasovali za nezávislosť a na ceste do EÚ budú pokračovať oddelene.

Európski politici sú si vedomí prudkých reakcií srbskej verejnosti a hrozby izolácie krajiny, pretože nedávna séria negatívnych udalostí viedla k nárastu podpory Srbskej radikálnej strany.

Rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik minulý týždeň uviedla, že „existuje ochota nájsť praktický spôsob, ako pomôcť Srbsku.“

Formálne závery summitu EÚ 16. júna 2006 uvádzajú, že „mierové a prosperujúce Srbsko plne integrované do rodiny európskych národov je veľmi dôležité pre stabilitu regiónu“.

Podľa premiéra Koštunicu „Srbsko nežiada o pomoc a výhody, ale o objektivitu a rovnosť“.