Kouchner: EÚ je pripravená uvaliť na Irán jednostranne sankcie

Saariselkä 14. marca (TASR) – Členské krajiny Európskej únie sú pripravené uvaliť na Irán pre jeho jadrový program jednostranne sankcie, ak sa OSN nepodarí v tejto veci dospieť k dohode. Potvrdil to dnes francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner.

Ministri zahraničných vecí EÚ doteraz zdôrazňovali, že sú za sankcie voči Iránu výlučne so súhlasom OSN. Nedávne náznaky, že by Čína a Rusko mohli zablokovať rozhodnutie OSN, však viedli niektoré členské krajiny únie k výzve na nezávislé kroky, ak všetky ostatné možnosti zlyhajú.

V sobotu šéf fínskej diplomacie Alexander Stubb povedal, že vnútri EÚ je "dostatočný konsenzus" na uvalenie jednostranných sankcií. Dnes objasnil, že tento konsenzus sa "práve rodí" a ministri EÚ o tom budú rokovať na svojom ďalšom stretnutí 22. marca.

"Toto vyjadrenie je rámcovo správne, ale musíme hovoriť o tom, aký typ sankcií by to mal byť. A vôbec najskôr musíme sústrediť svoje úsilie a svoj čas na to, aby Bezpečnostná rada OSN rezolúciu schválila," povedal dnes Kouchner novinárom po neformálnom rokovaní so Stubbom a šiestimi ďalšími zahraničnými diplomatmi vo fínskom lyžiarskom stredisku Saariselkä.

Rezolúcia OSN o nových sankciách voči Iránu však zrejme nebude hotová skôr ako v júni, hoci Francúzsko pôvodne dúfalo, že balíček sankcií by mohol byť pripravený už vo februári, keď predsedalo Bezpečnostnej rade OSN. Ak sa však USA, Británii, Francúzsku a Nemecku nepodarí sankcie presadiť, EÚ sa zrejme pripojí k USA a vyhlási Iránu sankcie jednostranne.

Ak OSN zlyhá, "potom uvidíme", aké sankcie by sme mohli na Irán uvaliť, pokračoval Kouchner. Podľa jeho slov by nemali dopadnúť na radových občanov, ale na ekonomiku, napríklad bankový a poisťovací sektor.

Francúzsko je stálym členom BR OSN s právom veta rovnako ako Británia, Čína, Rusko a USA. V uplynulých týždňoch Čína a Rusko spochybnili, či by bolo správne trestať Irán sankciami.

"Myslia si, že je ešte stále možné dosiahnuť dohodu o obohacovaní uránu…, ale ja tomu neverím," dodal Kouchner.

Turecký minister zahraničných vecí Ahmed Davutoglu na stretnutí vo Fínsku zdôraznil, že jeho krajina je proti akýmkoľvek novým sankciám voči Iránu, pretože Turci "si neželajú nové napätie v regióne".

"Vymenili sme si názory a pokúšame sa dospieť k spoločnému prístupu," odpovedal na otázku, či sa mu podarilo presvedčiť partnerov z EÚ, že uvalenie sankcií na Irán by bolo kontraproduktívne.

"Verím, že je tu priestor na diplomaciu a že v tom EÚ môže zohrať významnú úlohu. Ak existuje dobrá strategická spolupráca medzi Tureckom a EÚ, pomôže to nielen problému s Iránom, ale všetkým ostatným regionálnym problémom na Blízkom východe a Balkáne," dodal Davutoglu.

3 1 žab hy