KOZ: Vláda by mala ochranný val podporiť, inak SR zo strany EÚ hrozí izolácia

Bratislava 28. júna (TASR) – Formujúca sa stredopravá vláda by mala podľa viceprezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Vladimíra Mojša svoj postoj k ochrannému európskemu valu prehodnotiť. "Vláda, ktorá príde, by mala val jednoznačne podporiť. Ak to neurobí, tak potom neviem, čo chce robiť v európskom priestore. Dúfam, že svoje stanovisko prehodnotia, lebo ak to neurobia, tak im to Európska únia dá najavo a budeme izolovaní," povedal Mojš pre TASR po dnešnom rokovaní tripartity v Bratislave.

Viceprezident odborov zároveň dodal, že v súčasnosti je veľmi dôležité udržanie európskej meny a stability krajín EÚ. "Tu nejde len o Grécko, tu sa zachraňuje konkurencieschopnosť Európy voči ostatnému svetu," spresnil svoj postoj k informáciám o tom, že Európska komisia (EK) dala Slovensku ultimátum podpísať rámcovú dohodu o novom mechanizme, tzv. ochrannom vale do 1. júla 2010.

Koalícia, ktorá pozostáva z SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd, sa o podpísaní dohody na vznik rezervy pre štáty s ekonomickými ťažkosťami chce rozhodnúť až po rokovaniach v zahraničí.

Aj prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko sa domnieva, že je potrebné poznať konkrétne zmluvy a tiež, čo ktorá pre jednotlivú krajinu a stabilitu eura znamená. "Zatiaľ sú to len heslá, je potrebné tie zmluvy poznať, no diskusia o celom probléme na Slovensku nebola asi preto, že boli voľby. Je to citlivá záležitosť," uviedol pre TASR Jusko.

EÚ chce v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom (MMF) sústrediť približne 750 miliárd eur, ktoré by sa mali využívať na prípadnú podporu štátov zasiahnutých ekonomickými problémami. Členovia koalície SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd však majú k zámeru EÚ zdržanlivý postoj. Odmietajú aj pôžičku Grécku. Ústretovejšie je len KDH.

mag pop