Krajiny EÚ podporujú Obamov návrh na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu

New York/Brusel 20. mája (TASR) – Kvarteto blízkovýchodných mierových sprostredkovateľov – USA, Rusko, EÚ a OSN – vyjadrilo dnes "silnú podporu" návrhu amerického prezidenta Baracka Obamu na riešenie izralesko-palestínskeho konfliktu.

"Kvarteto súhlasí, že pokračovanie na základe princípu územie a bezpečnosť je základom pre to, aby Izraelčania a Palestínčania dospeli ku konečnému riešeniu konfliktu prostredníctvom serióznych rokovaní a vzájomnej dohody vo všetkých zásadných otázkach," uvádza sa vo vyhlásení skupiny, citovanom agentúrou Reuters.

Aj jednotlivé členské krajiny EÚ privítali Obamov návrh, aby sa pri riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu vychádzalo z hraníc spred šesťdňovej vojny z roku 1967.

Obamov návrh na vytvorenie palestínskeho štátu v hraniciach pred Izraelskou okupáciou východného Jeruzalema, Predjordánska a pásma Gazy vyvolal pozitívnu odozvu najmä v Británii, Nemecku a Francúzsku, konštatuje agentúra AP.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová návrh označila za "dobrú a schodnú cestu, ktorú by obe strany mali zvážiť." Merkelová tiež podporila odmietavý postoj Obamu k akýmkoľvek jednostranným krokom. Americký prezident kritizoval snahy palestínskeho vedenia presadiť štátnosť cez OSN.

Merkelová poukázala na postoj Izraela, ktorý napriek silnému vonkajšiemu tlaku odmieta zmraziť výstavbu osád na okupovaných územiach. "Ani výstavba osád, ani jednostranné uznanie palestínskeho štátu neposunú mierový proces na Blízkom východe vpred," povedala.

Britský minister zahraničných vecí William Hague ocenil "jasný odkaz prezidenta Obamu", že hranice Izraela a Palestíny by mali vychádzať zo stavu v roku 1967, pričom obe strany by sa dohodli na vzájomnej výmene území.

Francúzsko je podľa šéfa diplomacie Allaina Juppého presvedčené, že treba ukončiť konflikt medzi Izraelom a palestínskou samosprávou: obe strany by si mali sadnúť k rokovaciemu stolu.

Švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt vyhlásil, že EÚ teraz musí spolupracovať s Washingtonom na základe Obamových návrhov.

Hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová vyhlásila, že princípy predložené Obamom únia podporuje už dlhší čas. Ako dodala, Obamove politické ciele "nájdu jasnú odozvu v práci Európskej únie."

"Európania svojimi postojmi ďaleko predbehli Američanov," povedal agentúre AP vysokopostavený predstaviteľ únie. Ako dodal, Rada EÚ pre vonkajšie vzťahy situáciu prerokuje v pondelok a vydá vyhlásenie ku konfliktu. Podľa nemenovaného predstaviteľa ešte nie je jasné, aký postoj EÚ zaujme v prípade, že Palestínčania v septembri jednostranne vyhlásia nezávislosť, ako to naznačil premiér Mahmúd Abbás.

1 2 20 ari dem