Krajná pravica Európy vyzýva na referendum občanov EÚ o vstupe Turecka do bloku

Bratislava/Viedeň 23. októbra (TASR) – Niekoľko európskych krajne pravicových strán, ktoré sa stavajú proti členstvu Turecka v Európskej únii, dnes vo Viedni vyhlásilo, že budú presadzovať referendum občanov EÚ o danej otázke.

Šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache, členovia belgickej nacionalistickej strany Flámsky záujem (VB), Švédski demokrati, Dánska ľudová strana i ďalšie politické subjekty tvrdia, že Turecko nemá miesto v Európe a že o tejto záležitosti by mali mať možnosť rozhodnúť radoví občania.

Turecko začalo prístupové rokovania s EÚ v roku 2005, ale odvtedy urobilo iba malý pokrok na ceste do únie.

Strache a ďalší predstavitelia krajne pravicových strán v EÚ poskytli dnes vyhlásenie novinárom na okraj dvojdňového stretnutia v rakúskom hlavnom meste, ktorého cieľom bolo posilniť spoluprácu medzi týmito stranami.

Stretnutie sa uskutočnilo v piatok a dnes z iniciatívy Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Zo Slovenska bol pozvaný predseda SNS Ján Slota. Ako dnes pre TASR ozrejmila hovorkyňa národniarov Jana Benková, líder strany sa nakoniec pre pracovné povinnosti podujatia nemohol zúčastniť. V piatok ho preto na stretnutí zastúpil prvý podpredseda SNS Andrej Danko.

Podľa vyhlásenia Andreasa Mölzera, vedúceho delegácie FPÖ v Európskom parlamente, išlo o "konferenciu etablovaných pravicových strán".

Pozvanie však nedostali zástupcovia radikálnych strán Jobbik (Maďarsko), Ataka (Bulharsko) a francúzskeho Národného frontu, hoci rakúski slobodní s nimi udržiavajú kontakty. Naopak, pozvaní boli politici z Flámskeho bloku (Belgicko) či Ligy severu (Taliansko).

Podľa Mölzera mali byť na konferencii zámerne zastúpené strany, ktoré sú vo vláde, vládu podporujú, alebo v nej boli. Ako uviedol, európske pravicové strany by sa mali zjednocovať napríklad proti islamizácii, masovému prisťahovalectvu a deficitom demokracie, čo je dôsledok schválenia Lisabonskej zmluvy.

Konferencia v hoteli The Imperial Riding School Vienna nebola verejná.

Informovala agentúra Associated Press.

jam ala dem ed