Krajná pravica silnie: Marie Le Pen aj UKIP majú rekordnú podporu

Zdroj: EP

Ak by sa voľby do EP konali v nedeľu (13. 4.), francúzsky Národný front by získal 24 % hlasov, tesne pred stredo-pravou UMP (23 %) a vládnucou Socialistickou stranou prezidenta Hollanda (21 %). Centristická UDI by získala len 9 %, Ľavicový front 8 %, nasledovaný Zelenými s 7,5 %.

V období šiestich mesiacov je to už druhý prieskum, ktorý prisudzuje víťazstvo Marie Le Penovej v európskych voľbách vo Francúzsku. V októbri jej prieskum pre magazín Nouvel Observateur predpovedal 24 %, kým pre UMP 22 % a Socialistov 19 %.

Vo Veľkej Británii ohrozuje rastúca popularita Strany nezávislosti (UKIP)hlasy Konzervatívnu stranu premiéra Davida Camerona  a to aj vo voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2014 aj v domácich  voľbách v roku 2015. UKIP presadzuje okamžité vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a prísnejšie imigračné zákony.

Vďaka blížiacim sa voľbám do EP (v Británii sa konajú 22. mája) sa UKIP-u zlepšuje profil. Prieskumy (13.4.) naznačujú, že by mohla posunúť stranu premiéra Camerona na tretie miesto.

Podľa predvolebných prieskumov agentúry ComRes, by v nadchádzajúcich národných  voľbách mohol UKIP získať  až 20 %. Je to o 4 % viac ako pred štyrmi rokmi. Konzervatívci premiéra Camerona sa prepadli o tri percentá na 29 %. Hlavná opozičná Labouristická strana sa drží na 35 %. Liberálni demokrati, ktorí sú súčasťou koaličnej vlády s Konzervatívcami, sa prepadli o 2 % k novému minimu 7 %.

Iné prieskumy predpovedajú UKIP-u 18 % (Opinium), kým Ipsos Mori, publikovaný minulý týždeň, 15 %, čo je maximum, aké strana zatiaľ v jeho prieskumoch dosiahla.

Cameron vo štvrtok (10.4.) pri odštartovaní svojej európskej volebnej kampane označil postoj UKIP-u k Európskej únii  ako „extrémistický“.

Po týždni negatívnej publicity kvôli finančnému škandálu a zdĺhavej rezignácii jeho ministerky Marie Millerovej ostala jeho autorita otrasená.

UKIP nemá volených zástupcov v britskom parlamente. Snaží sa zúročiť vládny škandál a pomocou svojich anti-establishmentových postojov odlákať podporu od Konzervatívcov.

Počas uplynulých týždňov, líder UKIP Nigel Farage „vyhral“ dve politické debaty na vysokej úrovni o britskej európskej politike a porazil tak vicepremiéra Nicka Clegga, proeurópskeholLiberálneho demokrata.