Krajná pravica v Holandsku neuspela ako čakala

Geert Wilders, Zdroj: TASR/AP Photo/Robin Utrecht

Holandská euroskeptická Strana slobody (PVV) Geerta Wildersa vo voľbách do Európskeho parlamentu neočakávane prišla o podporu. Holanďania spolu s Veľkou Britániou a Írskom v súlade so svojou volebnou tradíciou vyberali svojich europoslancov už včera.

Oficiálne vyhlásenie výsledkov volieb do Európskeho parlamentu by sa v celej EÚ malo udiať až v nedeľu po zatvorení posledných volebných miestností v Taliansku o 23. hodine. Žiada to európska norma. V praxi ale výsledky prenikajú na verejnosť čiastkovo aj priebežne.

Podľa odhadov volebných výsledkov, ktoré zverejnila holandská televízia, získala Strana slobody iba 12,2 percenta hlasov, pričom v roku 2009 mala 17 percent, informovala agentúra DPA.

Ak by sa exit polly potvrdili, z 26 holandských kresiel v EP by tak získala iba tri namiesto doterajších piatich.

V Holandsku zatiaľ na prvých dvoch miestach sú proeurópske strany, kresťanskí demokrati (VVD) premiéra Marka Rutteho (15,6 %) a opoziční Demokrati 66 (D66) s 15,2 %. Obe strany by tak v EP mali po štyri kreslá, uviedol Reuters.

Odhady výsledkov (tzv. exit-polls) vychádzajú zo sondáže medzi 40.000 voličmi, ktorú pre holandskú verejnoprávnu televíziu uskutočnil inštitút IPSOS.

Wilders ovládol predvolebnú kampaň s výzvou "menej Maročanov" v Holandsku, ktorá sa však stretla so širokým odsúdením. Podľa vlastných slov sa bude usilovať o alianciu s ďalšími ultrapravicovými stranami v EP, vrátane francúzskeho Národného frontu.