Krajne pravicová skupina sa formuje

Zdroj: TASR

Marine Le Penovej z Národného frontu a víťazke francúzskych eurovolieb stále chýbajú minimálne dvaja europoslanci z dvoch rozličných krajín, aby mohla formovať novú skupinu v Európskom parlamente (EP).

V súčasnosti má 38 poslancov piatich krajín, na frakciu potrebuje 25 zo siedmych.

Zatiaľ sa jej podarilo dohodnúť s rakúskymi Slobodnými (FPÖ), holandskou Stranou slobody (PVV) Geerta Wildersa, talianskou Ligou severu a belgickou stranou Flámsky záujem (VB).

Le Penová loví okrem skupiny nových nezaradených poslancov aj vo vodách skupín Európa slobody a demokracie (EFD) a dokonca aj u Európskych konzervatívcoch a reformistoch (ECR). Do úvahy pre ňu prichdázajú prichádzajú národné strany ako Švédski demokrati, poľská KNP (nezaradení) alebo litovská strana Právo s spravodlivosť (momentálne v EFD).

S holandskými euroskeptikmi ju veľa okrem nevôle voči EÚ veľa nespája. S Wildersom sa rozchádza napríklad v otázke homosexuálnych manželstiev.

Le Penová odmietla spoluprácu s maďarským Jobbikom a gréckym Zlatým úsvitom.

„Nechceme sa spájať s antisemitizmom a nechceme sa zaplietať do diskusií o druhej svetovej vojne alebo holokauste“, uviedol zdroj z prostredia NF skupiny.

Spojenectvo s Le Penovou zase odmietol britský UKIP Nigela Faraga.Tiež u nej vidí anti-semitizmus. Líderka Národného frontu si spoluprácu vie predstaviť

Ak sa Le Penovej snaženie stretne s úspechom, skupina bude mať nárok na financovanie z európskeho rozpočtu vo výške takmer 4,5 milióna eur ročne (údaj think-tanku Open Europe). Skupiny majú tiež vyhradený čas na vystúpenia v pléne a zastúpenie v riadiacich funkciách v štruktúre Európskeho parlamentu.

Limity

Pravidlá, ktoré si Európsky parlament vyžiadal do Komisia a odsúhlasil v minulom volebnom období obmedzujú európske politické strany a skupiny v tom, že musia dodržiavať princípy slobody, demokracie, rešpektovania ľudských práv, základných slobôd a vlády zákona.

(Komentár: Zase tá európska cenzúra)

Ako také niečo posudzovať nie je jasné. Pravdepodobne sa ale po sformovaní novej skupiny zvýši tlak, aby boli tieto pravidlá aj vynútiteľné.

„Čo ak europoslanec z krajne pravicovej strany bude predsedať výboru pre občianske práva a slobody, ktorý rieši otázky základných práv?“ pýta sa Michela Privot z Európskej siete proti rasizmu. "Mohlo by to zabrániť, alebo aspoň výrazne spomaliť prijímanie progresívnych politík“, hovorí. 

"Naše výskumy hovoria o tom, že europoslanci z krajne pravicových strán pravidelne počas kampane pred eurovoľbami používajú prejavy nenávisti (hate speech). Politické skupiny s europoslancami, ktorí podnecujú nenávisť by nemali byť podporovaní z peňazí daňových poplatníkov", myslí si Privot. 

„Vyzývame Európsky parlament, aby neskúmal len európske platformy, ale aby zisťoval, aká je skutočná situácia, čo hovoria členské strany a ich predstavitelia.“