Krajne pravicová skupina v europarlamente nevznikne

Geert Wilders, Zdroj: TASR/AP Photo/Robin Utrecht

Neúspech v pondelok oficiálne priznal líder holandskej Strany slobody (PVV), populista Geert Wilders. Fakt, že holandskí, francúzski či rakúski krajne pravicoví europolsnaci nebudú pôsobiť ako oficiálne uznaná skupina v praxi znamená, že nedostanú financie na podpornú administratívu a komunikáciu. Bude ich to stáť aj rečnícky čas v rozpravách.

Termín na sformovanie politických skupín po voľbách do Európskeho parlamentu uplynul dnes, 24. júna. Pre líderku francúzskeho Národného frontu Marine Le Penovú, ktorá sa videla na predsedníckej pozícií takejto skupiny, je to porážka.

Konkurenčná skupina Európska slobody a demokracie (EFD), ktorú vedie Nigel Farage z Strany nezávislosti (UKIP) sa ustanovila ešte minulý týždeň, keď sa k nej pridalo talianske Hnutie 5 hviezd Beppeho Grilla. Podmienku splniť kvórum poslancvo z minimálne 7 krajín pomohla Farageovej skupine splniť aj odídenkyňa z Národného frontu Joelle Bergeron.

Geert Wilders vo svojom stanovisku tiež uviedol, že spolupráca s poľskou konzervatívnou a libertariánskou stranou Kongres novej pravice (KNP), ktorú obviňujú z antisemitizmu a mizogýnie bola pre neho osobne „krokom priďaleko“. Iné zdroje hovoria, že to boli Poliaci, ktorí sa stiahli z rokovaní. Wilders sa nádeje na sformovanie skupiny sa do budúcnosti nevzdáva.

„Strana slobody chce sformovať parlamentnú skupinu, no nie za každú cenu,“ povedal. Mieni ďalej spolupracovať s podobne zmýšľajúcimi stranami z Rakúska, Belgicka, Talianska ako aj s Le Penovej Národným frontom.

Všetci títo poslanci budú zatiaľ fungovať ako „nezaradení“.