Kríza na Ukrajine dodávky plynu do Európy ani finančné plány Gazpromu nezasiahla

Moskva 26. marca (TASR) – Tohtoročné finančné plány ruského plynárenského koncernu Gazprom či objem dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu súčasná politická kríza na Ukrajine neovplyvnila. Uviedla to dnes ruská spoločnosť. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Finančný riaditeľ Gazpromu Andrej Kruglov uviedol, že udalosti na Ukrajine „vonkoncom neovplyvnili finančné plány a prognózy Gazpromu“. Zároveň ubezpečil, že odberatelia ruského plynu v Európe sa nemusia obávať a firma si splní všetky svoje záväzky. „Objem tranzitu je v súlade s kontraktmi,“ povedal Kruglov. Dodal, že neregistrujú žiadne problémy a „verím, že žiadne sa neobjavia ani v budúcnosti“.

Šéf Gazpromu Alexej Miller totiž ešte začiatkom marca upozornil, že nesplatené dlhy Ukrajiny za dodávky plynu by mohli ovplyvniť výplatu dividend zo strany firmy a jej investičné programy. Ukrajina, ktorá zápasí s finančnou krízou, nezaplatila Rusku za februárové dodávky plynu a jej dlh za plyn tak momentálne dosahuje okolo 1,7 miliardy USD (1,23 miliardy eur).

(1 EUR = 1,3791 USD)

12 dan zll