Krízový míting o Cypre zrušený

olli rehn, rozširovanie, komisia

Pozadie:

Stretnutie sa malo uskutočniť tento víkend 4. – 5. novembra 2006. Jeho cieľom bolo nájsť kompromisné riešenie cyperskej otázky. Európska únia požaduje, aby Turecko otvorilo svoje prístavy a letiská lodiam a lietadlám z gréckej časti Cypru náhradou za uvolnenie ekonomickej izolácie tureckej časti Cypru. Grécka časť Cypru sa stala členom EÚ v roku 2004, ale Turecko ju odmieta uznať ako súčasť colnej únie, ktorú má s EÚ.

Otázky:

Fínske predsedníctvo včera oznámilo, že sa schôdzka konať nebude. Stretnutia sa mali zúčastniť predstavitelia Turecka, Grécka, tureckej a gréckej časti Cypru a komisár pre rozširovanie Olli Rehn.

„Fínske predsedníctvo nevytvorilo priaznivú atmosféru pre rozhovory.“
Turecký minister zahraničia Abdullah Gül

Fínske predsedníctvo sa naďalej snaží nájsť prijateľné riešenie. Prezident tureckej časti Cypru Ali Talat by sa mal dnes v Bruseli stretnúť s fínskym ministrom zahraničných vecí Erkki Tuomiojou.

Turecký minister zahraničia Abdullah Gül prehlásil v televízii, že fínske predsedníctvo „nevytvorilo priaznivú atmosféru pre rozhovory“. Dodal: „Fínsko malo dobrú vôľu, ale skupiny, ktoré pozvalo, sa nechceli takéhoto stretnutia zúčastniť.“

EÚ pohrozila Turecku, že pozastaví prístupové rozhovory, ak nedôjde k pokroku v otázke Cypru a vyzvala ho, aby urýchlilo reformy v oblasti slobody prejavu.

Očakáva sa, že správa o pokroku Turecka, ktorú by mala Európska komisia predložiť 8. novembra, bude veľmi kritická k pokroku krajiny v oblasti ľudských práv, slobody slova a odmietnutia otvoriť obchod Cypru.

Pozície:

Grécky ministerský predseda Costas Karamanlis uviedol: „Európa jasne stanovila, rovnako ako v iných prípadoch, cestu a značky, ktoré vedú k pristúpeniu. O kurze Turecka ale rozhoduje Ankara sama. Rytmus a konečný výsledok jeho európskeho kurzu záleží na Ankare. Odmietanie nevyhnutných reforiem sa vymyká duchu fungovania EÚ, a to je tiež dôvodom, prečo toto odmietanie nemôže trvať večne.“

Hlavný turecký vyjednávač s EÚ Ali Babacan vyhlásil: „Sme rozhodnutí ukončiť tento proces, do ktorého sme sa pustili s perspektívou plného členstva.“ Dodal: „Musíme spoločne pracovať, aby sme prekonali politické ťažkosti v prístupovom procese.“

„Náš vzťah s Tureckom je schizofrenický.“
Olli Rehn, Európsky komisár pre rozširovanie

Európsky komisár pre rozširovanie Olli Rehn uviedol: „Tak, ako očakávame, že Turecko bude rešpektovať kritériá týkajúce sa základných slobôd, slobody myslenia, prejavu a náboženstva, my by sme mali tiež dodržať naše sľuby Turecku. Náš vzťah s Tureckom je schizofrenický. Podceňujeme strategický význam Turecka.“

Ďalšie kroky:

Dnes prebehne stretnutie prezidenta tureckej časti Cypru s fínskym ministrom zahraničia. Správa o pokroku Turecka bude zverejnená 8. novembra.