Kto vyhrá vízovú vojnu?

 

Krátka správa

Pri riešení tohto problému sa Európa správa ako celok, staré štáty možno dokonca zavedú víza pre amerických vojakov a diplomatov, len aby podporili svojich nových susedov. Amerika má však presne opačný postup, nevníma EÚ ako jednotu a so štátmi chce rokovať osobitne. Amerikou stanovené podmienky pre bezvízový styk sú podľa odborníkov nepresné, neprimerané a zlé,z nováčikov sa len Poľsku podarilo ich splniť, Slovensko stroskotalo na nedostatku vojakov v Iraku a Afganistane, ktorých Amerika vyžaduje tristo.

Až jedna tretina obyvateľov Európskej únie je počítačovo negramotná. Vyplýva to z výskumov Eurostatu, európskeho štatistického úradu, na ktorých sa zúčastnili ľudia vo veku od 16 do 74 rokov zo 17 krajín EÚ. Najhoršie sú na tom Gréci, kde sú dve tretiny ľudí, ktorí nevedia pracovať s počítačom, najlepšie to ide Dánom, kde je počítačová negramotnosť len 10%. Slováci skončili v tomto prieskume ako nadpriemer na šiestom mieste s negramotnosťou na úrovni 29%.

Ministri práce a sociálnych vecí EÚ na tohtoročnom júnovom zasadnutí v Luxemburgu nedohodli na zmene smernici o pracovnom čase, ktorá sa zrejme tak skoro ani meniť nebude. Európska komisia, Švédsko, Francúzsko a iné štáty žiadajú zrušenie výnimky, ktorá umožňuje odpracovať aj viac ako je maximálna dĺžka pracovnej doby, čo sa však nepáči Britom, kde túto možnosť využíva až šestnásť percent obyvateľov.