Ľ. VÁŽNY: Slovensko pri príprave Partnerskej dohody dosiahlo významný pokrok

Bratislava 13. septembra (TASR) – Slovensko hodnotí Európska komisia (EK) ako krajinu, ktorá v príprave Partnerskej dohody na programové obdobie 2014 až 2020 dosiahla významný pokrok. Uviedol to dnes v Bratislave podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD) na brífingu po neformálnom pracovnom rokovaní so zástupcami EK k pripomienkam k 1. návrhu Partnerskej dohody.

"Vzhľadom na to, že sme proces Partnerskej dohody naštartovali pomerne neskoro, tak sme tento časový rest dobehli a aj Slovensko je momentálne z úrovne EK hodnotené ako krajina, ktorá v príprave tohto najdôležitejšieho dokumentu ohľadne budúceho programového obdobia, ktorý sa volá Partnerská dohoda, dosiahlo významný pokrok a je zaradené medzi prvými štyrmi krajinami, s ktorými sa postupuje pri negociácii," spresnil.

V praktických krokoch to podľa Vážneho znamená, že do konca júna 2013 SR stihla v rekordne krátkom čase pripraviť tento náročný dokument, jeho prvý návrh. "Zaslali sme ho EK na prvé pripomienky, tieto sme dostali naspäť ešte do konca júla a momentálne riešime našu pozíciu vo veci pripomienok EK a ich zapracovania, respektíve nezapracovania do Partnerskej dohody," konštatoval.

"Je pravdou, že možno 90 % pripomienok technického charakteru nemáme problém zapracovať a ešte stále argumentujeme EK ohľadom tzv. otvorených pozícií, ktoré sa prelínajú do tzv. negatívnych priorít, kde EK nechce, aby sme financovali niektoré záležitosti. Na druhej strane SR zase argumentuje tým, že sú pre nás životne dôležité, keďže úroveň Slovenska je trochu iná, ako je úroveň iných, vyspelejších krajín EÚ. Chceli by sme, aby sa aj niektoré z tých tzv. negatívnych priorít zapracovali do Partnerskej dohody na budúce investovanie," informoval.

"Pretože pri snahe SR a vlády SR o konsolidáciu verejných financií je pravdou aj to, že nám ostáva pomerne obmedzený priestor na investície, ktoré sú pre nás bytostne dôležité," zdôraznil. K spomínaným prioritám patria podľa neho najmä cesty 2. a 3.triedy, letecká infraštruktúra, verejné budovy, zdravotnícke zariadenia a dve vodné diela, a to Slatinka a Tichý potok.

V snahe zabrániť opakovaniu chýb v čerpaní európskych prostriedkov sa SR snaží do rámca Partnerskej dohody zapracovať také mechanizmy, ktoré by zabránili súčasným problémom čerpania. "Mechanizmov je viacero, ale v zásade chceme na každý operačný program (OP) tzv. akčné plány. Chceme zároveň v prípade nízkej výkonnosti OP zaviesť systém tzv. nútenej správy nad OP. Zároveň chceme zaviesť, že prostriedky z príslušného OP prepadnú do iného OP, ktorý bude mať väčší apetít na čerpanie," podčiarkol.

V Partnerskej dohode bude podľa podpredsedu vlády SR pre investície 6 doterajších OP, teda výskum a inovácie, integrovaná infraštruktúra (doprava a informatizácia), ľudské zdroje, kvalita životného prostredia, regionálny OP a efektívna verejná správa. "V Partnerskej dohode sa momentálne operuje s číslom 13,9 miliardy eur vrátane tzv. európskej územnej spolupráce vo výške približne 0,22 miliardy eur," spresnil Vážny výšku sumy budúcich európskych prostriedkov.

SR by podľa neho chcela mať definitívne znenie Partnerskej dohody k dispozícii do konca októbra 2013, tak, aby bola s ňou pripravená na novembrové schvaľovanie Európskym parlamentom. "Koncom novembra, možno začiatkom decembra 2013 by mala byť Partnerská dohoda schválená a operačné programy následne koncom tohto roku alebo začiatkom roku 2014," dodal.

jal pop