Lagardeová rozdelila svet na tri rýchlostné skupiny, eurozóna je v poslednej

Brusel 2. mája (TASR) – Neexistuje alternatíva pre politiku úsporných opatrení. Vyhlásila to dnes generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová, deň po tom, ako pri príležitosti osláv 1. mája v metropolách EÚ tisícky ľudí v uliciach protestovali proti rozsiahlym úsporným opatreniam ich vlád.

Lagardeová sa dnes zúčastnila ekonomického sympózia vo švajčiarskom meste Saint-Gall. Stretnutie, ktoré je prezývané aj "mini-Davos," je platformou pre medzinárodné stretnutie a výmenu názorov odborníkov v ekonomickej oblasti.

"Neexistuje alternatíva pre politiku úspor. A je nevyhnutné, aby súčasné úsilie v tomto smere pokračovalo aj naďalej," uviedla Lagardeová v rozhovore pre švajčiarsku televíznu stanicu RTS.

Podľa jej slov, ktoré citujú francúzske a belgické internetové médiá, súčasná krízová situácia v Európe je veľmi vážna, a preto je nevyhnutné dodržiavať prísnu rozpočtovú disciplínu. Zároveň s tým sa však treba zamerať na investície podporujúce ekonomický rast a na tvorbu pracovných miest.

Návrat k deficitným rozpočtom európskych štát by podľa Lagardeovej nikam neviedlo. Nie je to prijateľná možnosť. Spomenula, že aj keby deficitný rozpočet prispel k znovuoživeniu ekonomiky, zároveň by to znamenalo dodatočné zvýšenie dlhov.

Lagardeová zároveň uviedla, že podľa nej možno v súčasnosti vnímať krajiny sveta podľa troch rýchlostí. Najrýchlejšie rastúce ekonomiky predstavujú takzvané rozvíjajúce sa štáty, do druhej rýchlostnej skupiny možno zaradiť štáty ako USA, Švédsko či Švajčiarsko, ktoré zaznamenávajú obnovenie rastu.

Poslednou, najpomalšie sa rozvíjajúcou skupinou štátov, sú podľa Lagardeovej krajiny eurozóny, ale aj Japonsko, ktoré "sa trápia pri hľadaní východísk na zabezpečenie ekonomického rastu."

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jak