Lajčák: Európska únia si uvedomuje bezpečnostné riziká ilegálnej migrácie

Brusel/Bratislava 15. decembra (TASR) – Európska únia si uvedomuje riziká vyplývajúce z toho, že medzi tisícky migrantov sa môžu vmiešavať aj islamskí teroristi. TASR to potvrdil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý tak reagoval na varovanie svojej talianskej kolegyne Emmy Boninovej.

Podľa nej sa medzi ženy a deti miešajú aj "menej priateľskí" migranti, pričom môže ísť o bývalých džihádistov, členov al-Káidy či iných skupín. Boninová si myslí, že únia si nie je plne vedomá bezpečnostného rizika. Podľa jej slov by bolo celkom nezodpovedné, aby EÚ ponechala riešenie problému len na Taliansku. To je totiž kľúčovou tranzitnou krajinou pre ľudí, ktorí utekajú zo severnej Afriky a iných častí sveta pred vojnou a chudobou.

O bezpečnostných dôsledkoch ilegálnej imigrácie pre 28-členný blok rokovali v novembri ministri zahraničných vecí. "Bola o tom debata, zatiaľ bez nejakých záverov, aké má Európa nástroje, aby sa voči tomu postavila," poznamenal Lajčák s tým, že ide o začiatočnú fázu diskusie, pričom k sformulovaniu praktickej politiky, ktorá bude mať príslušné nástroje a finančné zdroje, je ešte dosť dlhá cesta.

Taliansko sa snaží vyriešiť krízu v podobe tisícov afrických migrantov, ktorí tento rok dorazili na Sicíliu a požaduje od svojich partnerov EÚ pomoc. "Európske krajiny, ktoré sú najviac zasiahnuté ilegálnou migráciou, opodstatnene žiadajú, aby si únia rozložila náklady, keďže ide o problém celej únie," pripomenul Lajčák.

Na otázku, či by Slovensko nemalo pomôcť, podobne ako iné štáty v tom, že prijme na svoje územie viac utečencov, reagoval, že SR je v podstate tranzitnou krajinou, pričom migrácia ide ďalej na západ. "Asi by nebolo seriózne, aby sme robili nejaké gestá, že budeme brať ľudí a pritom by nám bolo jasné, že po niekoľkých týždňoch pôjdu inam. Avšak to, že je potrebné nájsť európske riešenie a rozdeliť si ťarchu, to nikto nespochybňuje a Slovensko to podporuje. Ale chce to systémové riešenie," upozornil šéf slovenskej diplomacie.

er vs