Lamassoure: Európsky parlament si vybojoval viacero ústupkov pri eurorozpočte

Brusel 27. júna (TASR) – Európsky parlament získal dnes viacero ústupkov zo strany členských štátov EÚ pri rokovaní o politickej dohode o viacročnom rozpočte na obdobie 2014-2020. Uviedol to dnes v Bruseli predseda rozpočtového výboru EP Alain Lamassoure.

"Výsledok tejto dohody je dobrý pre tri zo štyroch žiadostí Európskeho parlamentu," povedal francúzsky europoslanec a hlavný vyjednávač tejto inštitúcie pri rokovaniach o eurorozpočte.

Lamassoure ocenil, že dohoda, ku ktorej predstavitelia inštitúcií EÚ dospeli len niekoľko hodín pred začatím dvojdňového summitu premiérov a prezidentov členských štátov, obsahuje klauzulu o revízii dlhodobého rozpočtu v roku 2016.

EP presadil toto ustanovenie, aby sa včas preskúmali všetky výdavky a príjmy únie. Lamassoure tiež ocenil, že bola zachovaná jednota eurorozpočtu, čo je dôležité z hľadiska vytvárania rozpočtu pre eurozónu, a že sa položili základy procedúry pre vytváranie vlastných finančných zdrojov únie.

"Ešte pred koncom roka 2014 bude pracovná skupina na vysokej úrovni, ktorá preskúma vo všeobecnej perspektíve problémy financovania rozpočtu EÚ. Jej odporúčania budú platné ku koncu roka 2016," uviedol Lamassoure.

Podľa jeho slov ústupky pre EP boli získané aj ohľadom žiadosti o väčšiu flexibilitu pri spravovaní 908 miliárd eur a celkovo 960 miliárd eur aj so záväzkami. Ešte pred týždňom táto požiadavka EP viedla k nesúhlasu členských štátov a k prerušeniu rokovaní.

Lamassoure priznal, že europarlament sa na druhej strane nechal presvedčiť prísľubom Rady EÚ (členských štátov), že bude flexibilnejšie narábané so sumou šesť miliárd eur, vyhradenou pre boj proti nezamestnanosti mladých. Pomohol najmä záväzok, že táto suma bude použitá už počas prvých dvoch rozpočtových rokov (2014-15).

Vďaka dnešnej politickej dohode na najvyššej inštitucionálnej úrovni EÚ tak platí pôvodný scenár, že o budúcom eurorozpočte sa bude hlasovať na budúci týždeň (3.7.), počas plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.

Členské štáty EÚ, tiež pod trvalým tlakom EP, sa dnes zaviazali vyčleniť dodatočných 11,2 miliárd eur na dorovnanie spoločného rozpočtu na rok 2013, čiže na vykrytie platobných záväzkov, ktoré pretrvávajú ešte od vlani.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon