Lavrov: EÚ vyvíja na štáty Východného partnerstva neodpustiteľný nátlak

Moskva 19. novembra (TASR) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes obvinil Európsku úniu z „neodpustiteľného nátlaku“ na Ukrajinu pred uzavretím kľúčovej dohody o voľnom obchode a asociačnej zmluvy, ktorú by mala s EÚ podpísať 28. novembra na summite Východného partnerstva vo Vilniuse.

Ak Ukrajina splní podmienky EÚ, podpis obchodnej dohody by znamenal historickú posun jej zahraničnopolitickej a obchodnej orientácie od Ruska k západnej Európe.

Nátlak na štáty Východného partnerstva podľa Lavrova spočíva v tom, že EÚ ich stavia pred voľbu, buď si ako partnera vyberú Rusko, alebo sa vydajú cestou európskej integrácie.

„Ak už porovnávame náš čestný a priateľský postoj s tým, čo robia niektorí predstavitelia EÚ, potom z tejto strany cítiť pomerne neodpustiteľný nátlak na cieľovú krajinu a robia sa vyhlásenia typu: musíte si vybrať: alebo nazad do temnej minulosti, alebo s nami do žiarivej budúcnosti,“ vyhlásil Lavrov na tlačovej konferencii.

Podľa Lavrova žiaden z partnerov EÚ doteraz nepovedal vetu, ktorou Rusko vždy začína objasňovať svoj postoj vo vzťahu k Východnému partnerstvo, a to, že ide o voľbu každého jednotlivého štátu. Lavrov dodal, že EÚ v diskusiách dáva najavo, že vybrať si treba EÚ, inak „ste stratení“.

EÚ podpísanie spomínaných dvoch zmlúv s Ukrajinou podmieňuje prepustením väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej, ktorej odsúdenie na sedem rokov označuje za politicky motivované. Predstavitelia EÚ zároveň vyzvali ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, aby urobil kompromisný krok a expremiérku prepustil, čím jej umožní ísť sa liečiť do Nemecka.

Ukrajinský parlament dnes opäť nepristúpi k diskusii a hlasovaniu o návrhu zákona, ktorý by umožnil Tymošenkovej liečenie v zahraničí. Poslancom to oznámil predseda parlamentu Volodymyr Rybak.

V programe dnešnej schôdze parlamentu boli štyri poslanecké návrhy zákonov na vyriešenie Tymošenkovej kauzy. Poslancom však chýbali hlasy na schválenie programu schôdze.

Agentúra RIA Novosti informovala, že v ukrajinskom parlamente vznikla osobitná komisia, ktorá pripravuje návrh zákona o liečení odsúdených v zahraničí v podobe prijateľnej pre koalíciu i opozíciu. Ak by sa jej členom podarilo dospieť ku kompromisu, poslaneckému plénu by ho mohli predložiť na prerokovanie vo štvrtok.

2 12 20 pel