Lavrov opäť odsúdil sankcie EÚ, Reynders ho upozornil na zlý stav ľudských práv

Brusel 9. apríla (TASR) – Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders sa dnes v Moskve stretol so svojím ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom. Šéf ruskej diplomacie využil stretnutie na to, aby kritizoval európske sankcie proti Rusku v súvislosti s krízou na Ukrajine, uviedla tlačová agentúra Belga.

Lavrov v rámci rozhovorov s Reyndersom sľúbil podporiť akčný plán boja proti extrémizmu a radikalizmu, ktorý budú predstavený v máji na ministerskom zasadnutí Rady Európy (RE). Belgicko do konca mája predsedá Výboru ministrov RE.

„Rusko nebolo iniciátorom zhoršujúcich sa vzťahov s Európskou úniou, ale je pripravené pracovať na ich obnove,“ povedal Lavrov svojmu belgickému hosťovi.

Podľa Lavrova Brusel po uvalení sankcií prerušil všetky kontakty, ktoré boli budované po viacero rokov a ktoré umožňovali udržiavanie pravidelného dialógu založeného na dôvere a včasné riešenie prípadných problémov.

Reynders v Moskve uviedol, že medzi EÚ a Ruskom ešte stále existujú miesta, kde možno viesť dialóg a rozvíjať spoločné vízie v strednodobom horizonte.

Šéf belgickej diplomacie, ktorý je úradujúcim predsedom Výboru ministrov Rady Európy, pripomenul, že diplomatické styky tejto organizácie, ktorá združuje 47 európskych štátov, boli len málo ovplyvnené anexiou Krymu a bojmi na východe Ukrajiny.

Situácia na Ukrajine bola jednou z tém ich bilaterálnych rokovaní. Obaja súhlasia, že uplatnenie dohôd z Minska je „jediným spôsobom“ pre trvalé riešenie krízovej situácie, Lavrov však dnes poznamenal, že kľúč k vyriešeniu konfliktu má vo svojich rukách vláda v Kyjeve, ktorá podľa neho nekoná v súlade s minskými dohodami.

Lavrov v tejto súvislosti zdôraznil, že EÚ by mala predovšetkým vyvinúť tlak na ukrajinskú vládu, a zopakoval, že európske sankcie proti Ruskej federácii sú „absurdné“.

Reynders upozornil, že anexia Krymu je zo strany EÚ vnímaná ako porušenie územnej celistvosti Ukrajiny, čo značne komplikuje dosiahnutie konsenzu s Ruskom. Lavrovovi tiež vyjadril znepokojenie nad situáciou v oblasti ľudských práv v ukrajinských oblastiach pod kontrolou proruských povstalcov, ale aj v samotnom Rusku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon