Lavrov pred rozhovormi s Kerrym zopakoval požiadavku na novú ústavu Ukrajiny

Paríž/Moskva 30. marca (TASR) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval dnes Ukrajinu, aby rýchlo vypracovala novú ústavu, ktorý by dala väčšiu samosprávu regiónom s väčšinovým rusky hovoriacim obyvateľstvom a zaviazala krajinu nevstupovať do NATO.

Vyjadrenia Lavrova prišli pred tým, ako sa má dnes večer v Paríži stretnúť so šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym na rokovaniach o znížení napätia v súvislosti s pričlenením ukrajinského Krymu k Rusku. O rámcových krokoch k takejto dohode hovorili v piatok telefonicky prezidenti Vladimir Putin a Barack Obama.

Lavrov vyzval novú prozápadnú vládu v Kyjeve, aby vypracovala ústavu, podľa ktorej by sa Ukrajina stala federáciou a bola vojensky neutrálna. Zopakoval tiež stanovisko Moskvy, že neplánuje vojenskú intervenciu na východe Ukrajiny, bude však brániť práva jej rusky hovoriacich obyvateľov, informovala agentúra DPA.

Lavrov v ruskej televízii tiež povedal, že západné sankcie uvalené na Rusko v dôsledku anexie Krymu spôsobili jeho krajine určité problémy, nie sú však príliš "bolestivé". "Prežili sme aj ťažšie časy," citovala ho agentúra Reuters.

Západné veľmoci podľa neho zaviedli neoficiálne obmedzenia, keď vyzvali svojich diplomatov v Moskve, aby bojkotovali stretnutia, na ktorých sa zúčastňujú ruskí predstavitelia zaradení na zoznam osôb vystavených sankciám. Ruským diplomatom v metropolách EÚ tiež odmietajú stretnutia s predstaviteľmi tamojších rezortov zahraničných vecí, tvrdí Lavrov. "Diplomacie je umením rozprávania sa a robenia dohôd. Ak sú diplomati nabádaní, aby sa stali nástrojmi sankčnej politiky, potom je to niečo úplne iné," dodal.

Putin a Obama v telefonáte hovorili o dohode o vyslaní medzinárodných pozorovateľov, stiahnutí ruských jednotiek od hranice s Ukrajinou a podpore priameho rusko-ukrajinského dialógu, informoval zdroj z vlády USA.

Lavrov neskôr potvrdil, že sa hovorilo o "možnej spoločnej iniciatíve", ktorú by mohli predložiť ukrajinskej strane. Upozornil však, že nie je "absolútne žiadna šanca" na stiahnutie Ruska z Krymu.

Hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovej uviedla, že únia dôrazne podporuje "zmysluplný dialóg" medzi Ukrajinou a Ruskom. "Ruskí predstavitelia vyhlasujú, že Moskva nemá (na Ukrajine) žiadne úmysly mimo Krymu. Očakávame, že sa slová premenia na činy, aj pokiaľ ide o hromadenie armády v regiónoch hraničiacich s Ukrajinou," uviedla hovorkyňa.

1 2 gon