Le Figaro: Barnier potvrdil pripravenosť kandidovať za šéfa Európskej komisie

Paríž 14. januára (TASR) – Francúzsky eurokomisár Michel Barnier, ktorého portfólio tvoria vnútorný trh a služby, potvrdil v rozhovore pre dnešné vydanie parížskeho denníka Le Figaro pripravenosť kandidovať na post Európskej komisie (EK), ak padne voľba Európskej ľudovej strany na jeho osobu.

Európska rada musí pri výbere budúceho šéfa EK zohľadniť po novom výsledky volieb do Európskeho parlamentu, pričom kandidátov môžu priamo navrhnúť aj samotné európske strany.

Barnierovo meno sa v tejto súvislosti spomína už dlhší čas, on sám však svoju kandidatúru potvrdil po prvý raz.

V prípade úspechu by za svoju najdôležitejšiu úlohu považoval podľa vlastných slov iniciatívne vystupovanie starého kontinentu v oblastiach priemyselnej stratégie, infraštruktúry, jednotného trhu, verejnej bezpečnosti a prisťahovalectva v súlade so všeobecnými európskymi záujmami.

Európski ľudovci vyberú svojho kandidáta na post šéfa Európskej komisie na kongrese strany v írskom Dubline v dňoch 6.-7. marca. Už v uplynulých dňoch oznámil pripravenosť uchádzať sa o tento post dlhoročný, medzičasom bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Jedna z najvplyvnejších osobností Európskej ľudovej strany, nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová by však podľa informácií magazínu Der Spiegel videla na poste šéfa EK radšej niektorého z úradujúcich premiérov, konkrétne Endu Kennyho (Írsko), Donalda Tuska (Poľsko) alebo Jyrkiho Katainena (Fínsko).

Európski socialisti, najväčší rivali ľudovcov, nominujú na funkciu šéfa EK Martina Schulza, súčasného predsedu Európskeho parlamentu.

Európski liberáli z frakcie ALDE majú na post aktuálne dvoch potenciálnych kandidátov, eurokomisára pre hospodársku a menovú politiku Olliho Rehna a súčasného šéfa parlamentnej frakcie ALDE Guya Verhofstadta (Belgicko). Rozhodnutie o ich kandidátovi sa očakáva na kongrese v Bruseli 1. februára.

6 12 le žab