Le Penová bude v utorok rokovať s Wildersom o aliancii proti EÚ v europarlamente

Brusel/Amsterdam 11. novembra (TASR) – Predsedníčka nacionalistickej francúzskej strany Národný front (FN) Marine Le Penová sa v utorok stretne s lídrom holandskej ultrapravicovej a protimoslimsky zameranej Strany slobody (PVV) Geertom Wildersom, uviedol dnes spravodajský server DutchNews.nl.

Obaja politici majú okrem iného hovoriť o spoločnej stratégii pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia koncom mája 2014.

Cieľom Le Penovej a Wildersa je vytvoriť v rámci europarlamentu silný blok zameraný proti súčasnej podobe a politike EÚ. Wilders sa už viackrát mediálne prezentoval s úmyslom vytvoriť celoeurópske zoskupenie strán s podobným programom a ideológiou, akú majú FN alebo PVV.

Aby Wilders a Le Penová mohli v EP vytvoriť vlastný politický klub, musia dať dokopy aspoň 27 europoslancov zo siedmich rôznych členských krajín únie.

V Holandsku a vo Francúzsku majú v súčasnosti PVV a Národný front pozoruhodnú podporu v prieskumoch verejnej mienky.

Wilders sa za týmto účelom už niekoľko mesiacov snaží o zblíženie s predstaviteľmi separatistického hnutia Flámsky záujem v Belgicku, so severotalianskou Ligou severu a Stranou nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

Britská UKIP, ale aj pravicová strana Švédski demokrati odmietli vstup do Wildersom zamýšľanej aliancie, ak tam bude aj Le Penovej Národný front.

Le Penová a Wilders majú blízke názory, najmä čo sa týka imigračnej politiky EÚ, na druhej strane sa ich názory rozchádzajú najmä v otázke práv homosexuálov a názorov na Izrael. Líder PVV sa netají dôraznejšou ochranou práv sexuálnych menšín a podporou izraelskej politiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem dem