Le Penová obvinila Tsiprasa, že podľahol diktátu EÚ a zradil svojich voličov

Brusel 25. februára (TASR) – Dohoda o rozšírení finančnej pomoci pre Grécko je kapituláciou Atén pred Bruselom a Berlínom. Uviedla to poslankyňa Európskeho parlamentu a predsedníčka francúzskej strany Národný front (FN) Marine Le Penová na svojej osobnej stránke na internete.

„Po prevzatí moci sa grécka vláda ocitla tvárou v tvár pred voľbou – buď zostane v reťaziach eura a zradí tak všetky predvolebné sľuby, alebo obnoví finančnú slobodu krajiny a opustí eurozónu,“ uviedla Le Penová.

Podľa jej slov dohoda o predĺžení záchranného finančného programu uzavretá minulý piatok v Bruseli znamená, že vláda Alexisa Tsiprasa sa rozhodla pre euro a zotrvanie v eurozóne a svoje sľuby zradila.

„To je totálna kapitulácia pred EÚ a pred Nemeckom a môžeme uzavrieť stávku, že nová vláda rýchlo spadne do chaosu nepopularity,“ poznamenala šéfka FN.

Podľa jej vyjadrenia by príklad Grécka mal ukázať Francúzom radikálny nesúlad medzi eurom a demokraciou na jednej strane a medzi eurom a prosperitou na strane druhej. V závere svojho vyhlásenia Le Penová dodala, že Národný front je odhodlaný vyňať Francúzsko zo spárov eurodiktatúry a vrátiť krajine jej menu, jej rozpočet a jej hranice.

Ministri financií krajín eurozóny sa 20. februára dohodli na predĺžení druhého programu pomoci pre Grécko, ktorý sa mal skončiť 28. februára, o ďalšie štyri mesiace. Predĺženie programu pomoci bolo zo strany EÚ podmienené predložením hodnoverného plánu reforiem Tsiprasovej vlády.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon