Letta: Zo Stredozemného mora sa nemôže stať „more smrti“

Valletta 11. novembra (TASR) – Európska únia musí konať, aby sa zo Stredozemného mora nestalo "more smrti", vyhlásil dnes taliansky premiér Enrico Letta v súvislosti so stovkami migrantov, ktorí nedávno zahynuli počas plavby do Európy.

Pri talianskom a maltskom pobreží zahynulo v októbri vyše 400 ľudí. Otázka migrantov sa tak dostala do agendy Európskej únie. Lídri EÚ sľúbili, že budú konať. Návrhy by mali byť pripravené v decembri.

Enrico Letta na Malte po stretnutí s tamojším premiérom Josephom Muscatom vyhlásil, že Stredozemné more "musí byť morom života a obchodu. Nemôžeme sa obmedziť len na slová."

"Musíme vyslať silný odkaz, že tu ide o ľudské bytosti. To znamená aj bojovať so zločineckou sieťou pašerákov ľudí, ktorí profitujú z pravidiel EÚ ohľadne migrácie s cieľom uľahčiť ilegálnu prepravu žiadateľov o azyl," citovala Lettu agentúra DPA.

Obaja premiéri navštívili aj jednu z talianskych hliadkovacích lodí, ktoré majú zabrániť ďalším tragédiám. Hliadky vyslal Rím na more 18. októbra a doteraz zachránili vyše 3300 ľudí, tvrdí taliansky admirál Giuseppe De Giorgi.

3 dod gon