Líbya: Opozičná líbyjská rada je podľa Británie legitímnym partnerom

Členovia opozičnej Líbyjskej národnej rady sú legitímnymi partnermi pre rozhovory, uviedlo dnes britské ministerstvo zahraničných vecí po tom, čo radu uznalo za legitímneho zástupcu líbyjského ľudu Francúzsko.

"Británia uznáva štáty, nie vlády. Členovia dočasnej národnej rady sú legitímnymi účastníkmi rozhovorov, s ktorými chceme úzko spolupracovať," povedal pre agentúru Reuters hovorca ministerstva.

"Dali sme jasne najavo, že Kaddáfí musí odísť. Úzko spolupracujeme s medzinárodnými partnermi na tom, aby sme to dosiahli."

Taliansko sa pri rozhodnutí o tom, či uzná povstaleckú líbyjskú radu, bude riadiť postojom, na ktorom sa dohodne Európska únia, povedal dnes taliansky premiér Silvio Berlusconi.

"To je rozhodnutie jednej vlády," reagoval na otázku, či bude Rím nasledovať Francúzsko. "Myslím si, že je lepšie, ak budeme počúvať stanovisko celého európskeho spoločenstva."

Tripolis medzitým pohrozil, že zváži prerušenie vzťahov s Parížom vzhľadom na "informácie o poškodzujúcom zasahovaní Francúzska do vnútorných záležitostí Líbye", informovala oficiálna líbyjská tlačová agentúra Jana.

Líbyjskú národnú radu vytvorili oponenti líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktorí bojujú za ukončenie jeho 41-ročného režimu v severoafrickej krajine.

Členovia opozičnej rady sa tento týždeň stretli aj s predstaviteľmi Európskej únie, čo maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi označil za faktické uznanie líbyjskej opozície.

"Momentálne prebieha de facto uznanie vzhľadom na stretnutia, o ktorých viete," citovala Martonyiho tlačová agentúra DPA. "Sme teraz v kontakte s národnou radou; mohli by ste to interpretovať ako určité de facto uznanie, ktoré nie je, samozrejme, právne, no chcem povedať, že sme rozvinuli kontakty s touto národnou radou," dodal šéf maďarskej diplomacie.

1 2 3 gon dem