Líbya varuje EÚ, že bez peňazí prestane s bojom proti ilegálnej migrácii

Tripolis 13. decembra (TASR) – Líbya obmedzí svoje úsilie na zastavenie prílivu ilegálnych migrantov z Afriky do Európy, pokiaľ Európska únia nesplní líbyjské požiadavky na dodatočné peňažné príspevky. Vyhlásil to dnes minister pre verejnú bezpečnosť Abdal Fatah Junes al Abidi.

Líbya každoročne zadrží tisíce migrantov zo subsaharskej Afriky, ktorí prechádzajú na jej územie s cieľom dostať sa ďalej do Európy. Podľa Tripolisu je však nespravodlivé, že musí niesť bremeno ochrany hraníc EÚ.

Líder krajiny Muammar Kaddáfí počas augustovej návštevy Talianska žiadal od EÚ päť miliárd eur ročne na pomoc v boji s ilegálnou migráciou.

"Ak nebudú žiadne peniaze, nebude žiadna bezpečnosť, nebudú žiadne hliadky (na hraniciach)," povedal al-Abidi novinárom na stretnutí severoafrických a juhoeurópskych ministrov vnútra.

Podľa neho by to znamenalo pre Európanov katastrofu.

"Buď (EÚ) urobia, čo musia urobiť a potom im budeme vďační, alebo budú niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutie," uviedol al-Abidi. Dodal, že Líbya už pozastavila niektoré rozvojové projekty v subsaharskej Afrike zamerané na odradenie ľudí opustiť svoje domovy a vydať sa za vidinou šťastia do Európy.

Zdroj: Reuters

hol hy