Líbyjská opozícia požiadala EÚ o uznanie legitimity Národnej líbyjskej rady

Štrasburg/Brusel 9. marca (TASR) – Dvaja čelní predstavitelia líbyjskej opozície sú naďalej proti akémukoľvek medzinárodnému vojenskému zásahu na území ich krajiny, ale medzinárodné spoločenstvo by malo obmedziť všetky možnosti autoritárskeho vodcu Muammara Kaddáfího na boj proti vlastnému ľudu. Od Európskej únie chcú, aby oficiálne uznala Národnú líbyjskú radu ako oficiálneho predstaviteľa líbyjského ľudu.

Mahmúd Džibríl a Alí al-Esáví z nedávno ustanovenej Národnej líbyjskej rady boli pozvaní do Štrasburgu na základe iniciatívy liberálnej frakcie (ALDE) a pomerne nečakane pricestovali do francúzsko-nemeckého pohraničného mesta v pondelok počas prebiehajúceho marcového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.

„Je potrebné v prvom rade paralyzovať Kaddáfího silu zabíjať. Priamu vojenská intervenciu však odmietame. Líbyjci musia dostať splnomocnenie na ďalší boj, lebo si sami musíme začať písať svoju históriu,“ povedal Džibríl, ktorý bol bývalým ministrom vo vláde Kaddáfího. Obaja sa zasadzujú za vyhlásenie bezletovej zóny nad Líbyou, ale podľa nich by zahraniční vojaci len posilnili protizápadné nálady v spoločnosti a nepomohli by demokratizácii. Džibríl dodal, že pre líbyjský ľud už výbor pripravuje novú ústavu a nevidí žiadnu možnosť rozdelenia krajiny na dve časti.

„Čo sa stane po Kaddáfím, to ma teraz zaujíma. Kaddáfí odíde sám, keď pochopí, že už nemá význam zabíjať Líbyjcov. Od únie žiadame, aby uznala Národnú líbyjskú radu, ktorá je už jediným legitímnym predstaviteľom líbyjského ľudu,“ adresoval požiadavku Džibríl najmä na Radu ministrov, ktorá zasadne pred piatkovým summitom rovnako ako Európska rada k téme Líbye. Uznanie výboru iniciuje aj samotné EP, ktoré tento bod zaradilo do uznesenia o Líbyi, o ktorom sa bude hlasovať vo štvrtok. Dopoludnia táto záležitosť zapríčinila ostrú slovnú prestrelku medzi europoslancami a šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou, ktorá sa stavia zdržanlivo k predloženiu návrhu diplomatického uznania výboru už tento štvrtok. Šéf frakcie zelených v EP Daniel Cohn-Bendit povedal, že ak to Ashtonová neurobí, „bude to začiatok veľkej krízy“ medzi europarlamentom a ňou.

Oboch politikov dostali do Štrasburgu kontakty bývalého komisára pre rozvoj Louisa Michela, ktorý je v súčasnosti poslancom za ALDE. Džibríl a al-Esáví budú aj po vystúpení na pôde EP pokračovať po krátkom európskom turné, ešte dnes sa stretnú s francúzskym ministrom zahraničných vecí Alainom Juppém a vo štvrtok absolvujú stretnutia s ďalšími ministrami počas mimoriadneho zasadnutia Rady pre zahraničné vzťahy v Bruseli.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar