Líbyjský premiér dostal v Bruseli prísľub pomoci od EÚ aj NATO

Brusel 27. mája (TASR) – Líbyjský premiér Alí Zajdán môže považovať svoju dnešnú návštevu v Bruseli za úspešnú. Európska únia prisľúbila, že sa pokúsi o uzavretie asociačnej dohody s Líbyou a NATO ponúklo tejto severoafrickej krajine vojensko-technickú pomoc.

Líbyjského premiéra v priebehu dnešného dňa v Bruseli prijal predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso ako aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Zajdán sa stretol aj s členmi Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničnú politiku a neskôr rokoval v centrále Severoatlantickej aliancie s jej generálnym tajomníkom Andersom Foghom Rasmussenom.

"Vieme, že to bude nejaký čas trvať, ale bude to stáť za to. Táto dohoda poskytne právny rámec na dlhodobý rozvoj našich vzájomných vzťahov," uviedol Barroso na tému asociačnej dohody medzi EÚ a Líbyou.

Predseda EK pripomenul, že EÚ poskytla 95 miliónov eur na podporu rozvoja verejnej správy, bezpečnosti a demokratických štruktúr v Líbyi, pričom sa snaží tejto krajine pomáhať aj s otázkami ako sú migrácia, vzdelávanie a zdravotníctvo.

Minulý týždeň európska dvadsaťsedmička schválila tiež vyslanie civilnej misie EUBAM, ktorej cieľom je ochrana 4348 kilometrov dlhých líbyjských hraníc. Ich ochrana je pre EÚ dôležitá aj kvôli tomu, že cez hranice sa vo veľkom pašujú zbrane do susednej republiky Mali, ktoré pomáhajú rozdúchavať tamojší občiansky konflikt.

"Nechceme byť zdrojom pre terorizmus," uviedol Zajdán po stretnutí s Barrosom a spresnil, že aj vďaka EÚ sú hranice jeho krajiny teraz oveľa bezpečnejšie a lepšie chránené.

Van Rompuy líbyjského premiéra vyzval, aby jeho krajina rešpektovala kalendár reforiem, ktorý je nastavený tak, aby sa v krajine rešpektovali ľudské práva a princípy právneho štátu.

"NATO nám poskytne technické poradenstvo v oblasti výcviku. Dostaneme potrebnú technickú podporu a ak to bude potrebné aj pomoc pri výcviku našich jednotiek," opísal Zajdán rokovania s generálnym tajomníkom NATO.

Rasmussen v tejto súvislosti spresnil, že predmetom tejto dohody nie je o nasadenie vojsk NATO v Líbyi, ale poskytnutie technickej pomoci na žiadosť samotnej líbyjskej vlády. Žiadosť Líbye musí byť ešte oficiálne schválená Severoatlantickou radou, politickým orgánom NATO.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc