Lichtenštajnsko je ochotné rokovať s EÚ o zmiernení bankového tajomstva

Opakovaná správa Berlín 13. mája (TASR) – Lichtenštajnsko je pripravené rokovať s Európskou úniou o automatickej výmene informácií o vkladoch obyvateľov EÚ v tamojších bankách. Povedal to v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého denníka Handelsblatt lichtenštajnský premiér Adrian Hasler. Informovala o tom agentúra AP.

Hasler pre Handelsblatt uviedol, že kniežatstvo uvažuje o tom, že by nasledovalo krok, ktorý nedávno urobilo Luxembursko. To začiatkom apríla oznámilo, že je pripravené zmierniť svoje zákony o bankovom tajomstve. Luxemburský minister financií Luc Frieden vtedy oznámil, že jeho krajina už nebude odmietať žiadosti európskych štátov o informácie, ktoré sa týkajú vkladov ich občanov v luxemburských bankách a plánuje posilniť spoluprácu so zahraničnými vyšetrovateľmi preverujúcimi možné úniky daní.

Najmä Nemecko má veľký záujem na ďalšom zmiernení bankového tajomstva v malom kniežatstve. Práve bohatí Nemci totiž zvyknú využívať lichtenštajnské alebo švajčiarske banky na ukladanie peňazí s cieľom vyhnúť sa vysokým daniam vo svojej krajine.

2 20 dan jk