Líder európskych liberálov navrhuje ropný bojkot voči Sýrii

Brusel 15. augusta (TASR) – Guy Verhofstadt, bývalý belgický premiér a súčasný líder Aliancie liberálnych demokratov (ALDE) v Európskom parlamente, kritizoval v nedeľu neefektívnosť postojov Európskej únie voči udalostiam v Sýrii. EÚ by podľa neho mala byť oveľa prísnejšia a najúčinnejší by bol bojkot sýrskeho ropného priemyslu.

"Európska únia musí vystupovať oveľa prísnejšie voči Sýrii," povedal Verhofstadt v spravodajskom bloku flámskej televíznej stanice VRT. Bývalý premiér nezvyčajne ostro skritizoval vysoká predstaviteľku EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovú, ktorá podľa neho ako šéfka diplomacie EÚ zaujíma len nevýrazné stanoviská a reakcie voči sýrskemu režimu.

Jediným riešením je podľa neho sprísnenie spoločnej európskej politiky voči Sýrii. Verhofstadt očakáva v tomto smere rýchlu odpoveď ministrov zahraničných vecí 27 členských štátov EÚ. Pritvrdenie sankcií si predstavuje v ďalšom zmrazovaní bankových účtov najvplyvnejších sýrskych rodín, ktoré pomáhajú prezidentovi Bašárovi Asádovi riadiť krajinu a tvrdo potláčať prodemokratické hnutie. Najväčšou ranou pre sýrsky režim by bol spoločný európsky bojkot sýrskej ropy.

"S pomocou ropného bojkotu môžeme úspešne obmedziť finančné zdroje Bašára Asáda," vyhlásil vodca európskych liberálov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy